• Z życia szkoły

    33 4l dsc_0068 img_20180619_115941 dsc08056 dsc02447 img_5494 1 dsc_0499 SONY DSC

Czy wszystkie owady wadzą? Sześcionodzy sojusznicy i wrogowie

W środę, 27 lutego br. grupa uczniów z klasy IID oraz grupy biologicznej IIIAC wraz z panią Małgorzatą Gluzą uczestniczyła w wykładzie pt. „Czy wszystkie owady wadzą? Sześcionodzy sojusznicy i wrogowie”. Wykład poprowadził dr Szymon Konwerski – specjalista entomolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prelekcja odbyła się w ośrodku Promessa z inicjatywy Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Owady stanowią najliczniejszą grupę organizmów na Ziemi, zajmują wiele różnych siedlisk, pełniąc w przyrodzie niezwykle ważną rolę. Są jednym z ogniw łańcucha pokarmowego, stanowiąc pokarm dla wielu innych zwierząt. Niektóre owady przenoszą choroby (np. komary widliszki-malarię, pchły-dżumę, wszy- tyfus plamisty, muchy-dur brzuszny), wiele z nich jest szkodnikami upraw ale duża grupa to gatunki pożyteczne dla człowieka.
Wykładowca wprowadził słuchaczy do niezwykłego świata owadów, podając przy tym wiele ciekawostek. Dowiedzieliśmy się, że stukanie w drewnianych elementach w naszych domach to nie zasługa korników, tylko kołatek a włókno jedwabne – produkt jedwabnika morwowego było znane w Chinach już około 2700 lat p.n.e. Przez wieki metody produkcji jedwabiu handlowego były dobrze strzeżone a wywóz jedwabników poza Chiny był karany śmiercią.
Udział w wykładzie był dla uczniów klasy IID świetną powtórką przed czekającym ich sprawdzianem z zoologii bezkręgowców, a dla grupy IIIAC ugruntowaniem wiedzy przed zbliżającą się maturą z biologii.

 

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.