• Z życia szkoły

    12a 20171109_101939 hv3a1324 56 20180323_102531 img_4430 3 dsc06160 2 5

Dzień Patrona w grodziskim „Słowaku”

W środę, 3 kwietnia 2019 roku społeczność uczniowska Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim spotkała się przy popiersiu Juliusza Słowackiego, by  upamiętnić  170. rocznicę śmierci poety- patrona Liceum.   Podczas apelu młodzież z klasy I d w montażu słowno-poetyckim przypomniała najważniejsze wydarzenia z życia patrona szkoły – Juliusza Słowackiego.  Następnie delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem wieszcza, odśpiewano Hymn Polski. Później młodzież z klasy 1d  w krótkim wystąpieniu upamiętniła 14. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II, którego wybór na Stolicę Piotrową przepowiedział Słowacki w wierszu „Pośród niesnasków – Pan Bóg uderza”.  Na koniec uczczono Wielkich Polaków symboliczną minutą ciszy i odśpiewano Pieśń Szkoły – „Testament  mój” Słowackiego.

W słonecznej, nieco wietrznej pogodzie nauczyciele i młodzież ubrani w kołnierze „Słowackiego” przemaszerowali pod budynek Starostwa Powiatowego, gdzie wspólnie z wicestarostą grodziskim – panem Sławomirem Górnym odśpiewano Pieśń Szkoły. Dalej korowód społeczności szkolnej grodziskiego „Słowaka” przemaszerował na Stary Rynek. Tam w towarzystwie zastępcy burmistrza – pana Marcina Brudło i sekretarza gminy – pana Artura Kalinowskiego  ponownie zabrzmiały słowa: „Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna, co mi żywemu na nic, tylko czoło zdobi, lecz po śmierci was będzie gniotła niewidzialna, aż was – zjadacze chleba – w anioły przerobi!…”

            Druga część uroczystości obchodów Dnia Patrona odbyła się  w  Centrum Kultury  RONDO, gdzie dwuosobowe reprezentacje klas drugich uczestniczyły w Turnieju Wiedzy o Patronie. Tę część konkursu poprowadzili ubiegłoroczni zwycięscy: Bartosz Duczyński i Konstanty Kinecki.  Spośród klas drugich w tej części konkursu najlepiej zaprezentowała się drużyna z kasy II a w składzie: Anna Modystach i Adam Boch.

Z kolei w konkursie na interpretację utworu Juliusza Słowackiego: usłyszeliśmy recytację wiersza „Smutno mi Boże” w wykonaniu: Roksany Walenciak, Anny Żychlińskiej i Bartosza Kossowskiego z klasy II b. Drużyna z klasy II c w składzie: Joanna Skrzypczak, Rita Ojrzanowska i Rafał Stachowiak odśpiewała „Testament mój”.  Anna Nienartowicz, Daria Gronostaj i Marcin Szpot z klasy IIa wystawili fragment dramatu „Maria Stuart”. Z kolei uczennice z klasy II d Natalia Dalaszyńska i Rozalia Kurek zaprezentowały fragment „Balladyny”.  Po długiej naradzie jury w składzie: dyrektor szkoły – pani Jadwiga Łacheta, nauczycielka j. polskiego –  Tatiana Borowska, przedstawiciel RSU-  Norbert Gryczyński i zwyciężczyni ubiegłorocznego konkursu na interpretację utworu J. Słowackiego – Łucja Michalska zdecydowało o przyznaniu pierwszego miejsca klasie IIa.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Patron byłby z Was dumny!

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.