• Z życia szkoły

    32 dscn1751 dsc_0228 dsc01824 dscn1543 SONY DSC img_7470 dsc_0431 img_7684 img_5161

Grodziscy licealiści na sesji Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego

W dniu 07 czerwca 2017r. odbyła się pierwsza sesja Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego. Sejmik Młodzieży odbył się w ramach projektu „Marzenia młodzieży o Wielkopolsce 2020+”. Celem projektu była popularyzacja wiedzy o organizacji samorządu terytorialnego oraz zapoznanie młodzieży szkolnej z zakresem działania, organizacją i zasadami funkcjonowania Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Projekt realizowany był w dwóch etapach. W etapie szkolnym zadaniem dwuosobowych zespołów uczniowskich z klas I i II szkół ponadgimnazjalnych było przygotowanie w formie pisemnej pracy na temat: „Stąd jesteśmy! Nasza mała ojczyzna w naszych marzeniach”.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. do projektu przystąpiły dwa zespoły. Oba przygotowały prezentację multimedialną na w/w temat.

Decyzją Komisji Rekrutacyjnej powołanej przez Starostę Grodziskiego, do dalszego etapu przeszli uczniowie klasy IIa (grupy prawniczej) Dominik Kleszcz i Mikołaj Primke. Uczniowie ci wraz z opiekunką – dyr. Jadwigą Łachetą zostali zaproszeni na pierwszą sesję Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego.

W sesji wzięło udział 78 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski. Każdy z uczniów zadeklarował pracę w jednej z czterech komisji: przedsiębiorczości, kultury, środowiska, edukacji i rodziny. Mikołaj wybrał pracę w komisji kultury, a Dominik – w komisji przedsiębiorczości.

Obrady otworzyła Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Pani Zofia Szalczyk, która powitała wszystkich radnych młodzieżowych oraz ich opiekunów. Następnie odbyły się wybory Przewodniczącego Sejmiku Młodzieży. Wśród czterech kandydatów na to stanowisko, została podana również kandydatura Mikołaja Primke. Po głosowaniu jawnym funkcję przewodniczącego objął Mateusz Zych z Wągrowca. Mikołaj Primke został wiceprzewodniczącym i zasiadł przy stole prezydialnym.

Po przedstawieniu programu obrad przez młodzieżowego przewodniczącego, głos ponownie zabrała Pani Zofia Szalczyk, która przedstawiła zasady funkcjonowania oraz zaprezentowała zadania Sejmiku.

Następnie radni młodzieżowi przystąpili do pracy w komisjach nad wypracowaniem postulatów młodzieży. Po zaprezentowaniu przez przewodniczących postulatów przyjętych w komisjach, sformułowana i przyjęta została treść uchwały w sprawie „Marzeń młodzieży o Wielkopolsce 2020+”.

Po zapytaniach młodzieżowych radnych nastąpiło wręczenie im zaświadczeń o udziale w Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego.

Obrady pierwszej sesji zamknęła Przewodnicząca – Pani Zofia Szalczyk.

Udział w obradach Sejmiku Młodzieży Województwa Wielkopolskiego był z pewnością dla wszystkich uczestników najlepszą praktyczną lekcją samorządności.

1 2 3 4 5 6 8

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.