• Z życia szkoły

    dsc03162 dsc03475 43 fb_img_1543871184977 dsc04313 hv3a2201 4-3 dsc03908 img_2718 dscn1328

Inauguracja roku 2018/2019 dla Klas Akademickich

W dniu 15 listopada 2018 roku o godz. 16.00 na Wydziale Chemii UAM, odbyła się inauguracja roku dla klas akademickich, których uczniowie uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych, wykładach oraz warsztatach odbywających się na tym wydziale. W inauguracji wzięło udział ponad dwustu uczniów ze szkół licealnych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas: Ic, Id i IId z opiekunami – panią Grażyną Makles i panem Jakubem Krawcem.

Uczniów powitała prof. UAM pani dr hab. Krystyna Nowińska i pan prof. zw. dr hab. Henryk Koroniak – Dziekan Wydziału Chemii, który nawiązał do postaci Gerharda Domagka, uważanego za ojca sulfonamidów – laureata nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Ponadto uczniowie wysłuchali dwóch wykładów.

Pierwszy zatytułowany „Czy tlenek węgla(IV) powinien być wolny, tak jak chce natura?” – wygłosił prof. UAM pan dr hab. Robert Pietrzak. Była to ciekawa opowieść o pochodzeniu CO2 oraz refleksja na temat zależności pomiędzy jego zawartością w atmosferze, a temperaturą na kuli ziemskiej. Przytaczane informacje i wyniki badań naukowych miały skłonić słuchacza do własnej refleksji na temat, czy tlenek węgla(IV) odpowiada za efekt cieplarniany.

Drugi wykład – pana dr Grzegorza Krzyśko:  „O dopalaczach”  - to ciekawa narracja dostarczająca wiedzy o zagrożeniach związanych z używaniem tych nowych substancji psychoaktywnych. Dowiedzieliśmy się również, że  od 1 listopada 2018 r. dopalacze są traktowane tak jak narkotyki, stąd też za samo posiadanie znacznych ilości dopalaczy będzie groziła kara nawet do trzech lat, a za handel nimi nawet do lat 12 więzienia.

Spotkanie zakończyła pani prof. dr hab. Krystyna Nowińska, która życzyła młodym chemikom w kolejnym roku akademickim wielu sukcesów w odkrywaniu tajników chemii.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.