• Z życia szkoły

    dsc_0436 20180406_144910 dsc08188 dscn3642 img_1233 img_8388 img_5044 dsc02468 20170611_091918 20171208_140113

Konkurs Drzewko Roku 2017 – zagłosuj na drzewo z Grodziska Wlkp. na stronie www.drzeworoku.pl

dabZagłosuj na stronie www.drzeworoku.pl

W tegorocznym konkursie Drzewo Roku udział bierze 16 drzew z całej Polski, w tym dąb szypułkowy z Grodziska Wlkp. O tym, które drzewo zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2017, zadecydują swoimi głosami internauci. Głosujemy przez cały czerwiec.

Dąb szypułkowy, wiek ok. 340 lat, obwód 4,96 m, wysokość ok. 25 m, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Aleksandrę Kozę z Klubu Ekologicznego „Ekosłowak” w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim.

Niezwykły dąb znajduje się w  zabytkowym parku miejskim w Grodzisku Wielkopolskim. Zachwyca swoją oryginalnością, ponieważ u dołu pnia przez znaczną część konaru rozszerza się olbrzymia dziupla,  powstała – według lokalnej tradycji – na skutek kilkukrotnego uderzenia piorunem. Wewnątrz dziupli znajduje się rzeźba  Matki Boskiej Dobrego Zawierzenia, wykonana z drewna przez podhalańskiego artystę Mieczysława Głucha. Autor rzeźby podczas pracy nad głową Madonny natrafił na sęk, który skojarzył  mu się  z guzem nowotworowym. W ten sposób  Madonna z grodziskiego dębu stała się symbolem ludzi cierpiących na nowotwory i właśnie Jej chorzy powierzają swoje życie oraz przed Jej obliczem szukają pocieszenia.

Tuż przy dębie stoi rzeźba parkowa z końca XVIII wieku, przedstawiająca alegoryczną postać starożytnego herosa rzymskiego. W miejscowej tradycji legionista rzymski to sam Wojciech Leon Opaliński, ostatni właściciel grodziskiego dworu. Według  miejscowych legend w okolicy tego drzewa pokazywały się dwa psy z ludzkimi twarzami. Późnym wieczorem niespodziewanie wyłaniały się z ciemności, biegły wprost na napotkaną osobę i w ostatniej chwili skręcały w bok, po czym znikały właśnie przy uszkodzonym drzewie. Mieli to być dwaj niewierni słudzy Wojciecha Opalińskiego. Historia ta, otoczenie i wyjątkowy wygląd w niemalże magiczny sposób przyciągają do tego starego dębu spacerujących po grodziskim parku mieszkańców, turystów i przyjezdnych.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja promuje postawy szacunku dla przyrody oraz pokazuje przykłady ciekawych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzewa najwyższego, najgrubszego czy najstarszego, ale drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i integruje lokalną społeczność.

 

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.