• Z życia szkoły

    dscn1687 resized_20171215_113326_4896 100_2439 dsc_013507 dsc_0066 dsc_1060 f18 dscn4154 dscn1686 4a

„Przyjaźń bez granic”

W dniach od 22 lipca do 8 sierpnia 2017 roku 10-osobowa grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego i z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego przeżyła bardzo ciekawą wakacyjną przygodę w Rosji. Uczniowie wraz z opiekunkami – panią Iriną Tiereszczenko i Grażyną Makles przebywali na obozie w centrum rekreacyjno-edukacyjnym dla dzieci – „Młody Armiejec” w Szczołkowskim Rejonie Obwodu Moskiewskiego. Młodzież obu szkół została zaproszona w ramach współpracy polsko-rosyjskiej pomiędzy powiatem grodziskim i miastem Szczołkowo.

Ośrodek położony był na terenie urokliwego kompleksu leśnego, ok. 25 km od Moskwy. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się 24 lipca, na które przybyły władze Szczołkowa, m. in. Jurij Radionow, a rosyjskie dzieci zaprezentowały bardzo ciekawy program artystyczny. To pierwszy międzynarodowy obóz w tym miejscu, na którym odpoczywało 295 dzieci, w tym 10 uczniów z Białorusi, 10 – z Polski i 5 z Mołdawii.

Podczas dwutygodniowego pobytu uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkursach, zabawach i imprezach, często zajmując czołowe miejsca, np.: I miejsce w Olimpiadzie Sportowej, I miejsce w konkursie na Mistera Obozu, I miejsce w biegach, I miejsce w rzutach lotkami. Na zakończenie obozu odbył się wspaniały koncert, na którym wystąpiła również polska młodzież, a całość zakończyła się imponującym pokazem sztucznych ogni.

Ponadto młodzież miała okazję zwiedzić ok. 112 tysięczne miasto Szczołkowo oraz Centralne Muzeum Sił Lotniczych Federacji Rosyjskiej w Monino, które posiada największą i najciekawszą na świecie kolekcję samolotów i śmigłowców, w tym unikalny myśliwiec kosmiczny. Poza tym w miejscowości Siergijew Posad uczniowie zobaczyli przepiękny kompleks ławry Troicko-Siergiejewskiej, na terenie której przechowywane są relikwie świętego Sergiusza. W mieście, które zaliczane jest do tzw. Złotego Pierścienia Rosji uczestnicy obozu zwiedzili także muzeum zabawek. Niezwykła ekspozycja zgromadzona na dwóch piętrach przedstawiała zabawki ludowe, dworskie i przemysłowe z Rosji oraz z innych zakątków świata, z dawnych epok, a także te współczesne. Jednak największe wrażenie wywarła na młodzieży Moskwa, która niemal na każdym kroku zachwyca wspaniałą architekturą, bogactwem zabytków i unikalną atmosferą, gdzie surowe monumentalne budowle sąsiadują z pięknymi świątyniami, a tradycja przeplata się z nowoczesnością. Udało się zwiedzić Kreml, Plac Czerwony, Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, a z Worobiowych Gor można było podziwiać przepiękną panoramę miasta oraz imponujący ogromem Uniwersytet Moskiewski im. M. Łomonosowa. Oczywiście była też okazja, by przejechać się metrem, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych Moskwy.

Trzeba przyznać, że młodzież wraz z opiekunkami wyjeżdżała pociągiem do Rosji pełna obaw, niepokoju i niepewności. Okazało się, że obóz „Młody Armiejec” był dla polskiej grupy wspaniałą okazją, by nawiązać przyjaźnie z uczniami i nauczycielami z innych krajów, aby przyjrzeć się zabytkom, ludziom i kulturze Rosji, ale i dowiedzieć się także o tym, jak żyje się w Mołdawii i Białorusi. Mamy nadzieję, że po tym wyjeździe pozostaną nie tylko piękne zdjęcia, ciekawe wspomnienia, ale także przekonanie o konieczności kontynuowania takiej formy poznawania świata w ramach współpracy miedzy miastami.

Zobacz fotoreportaż >>

Monino

2017_Szczołkowo

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.