Upamiętnienie rocznicy Wiosny Ludów w Grodzisku Wielkopolskim

W poniedziałek, 29 kwietnia uczniowie klas III A i III C wraz z nauczycielami historii: Sebastianem Skrzypczakiem i Dorotą Adam udali się pod pomnik Wiosny Ludów, by upamiętnić kolejną rocznicę wybuchu Wiosny Ludów w Grodzisku Wielkopolskim. Przy pomniku uczniowie wysłuchali wykładu kustosza Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej pana Dariusza Matuszewskiego na temat zrywu niepodległościowego Grodziszczan. Kustosz opowiedział młodzieży o przebiegu działań zbrojnych z 1948 roku na naszych ziemiach. Przypomniał, że w czasie walk w mieście, do których doszło 28 kwietnia 1848 zginęło lub zostało rannych kilkudziesięciu jego mieszkańców. Większość poległych i pomordowanych pochowano przy kościele św. Ducha. Przy tej okazji kustosz przypomniał też legendę o czarnej damie, która odwiedzała grób przy kościele św. Ducha, gdyż spoczywał tutaj poległy podczas Wiosny Ludów jej narzeczony. Pan Dariusz Matuszewski opowiedział również o historii pomnika upamiętniającego ofiary grodziskiej Wiosny Ludów. Przypomniał, że w 1932 zbudowano pierwszy pomnik, został on jednak zniszczony w czasie okupacji przez hitlerowców. W roku 1948, z okazji 100-lecia Wiosny Ludów, wzniesiono nowy pomnik.
W 1997 złożono przed nim trumnę ze szczątkami grodziskich kosynierów, które wydobyto w czasie ekshumacji powstańczej mogiły przy kościele.
Po wykładzie młodzież złożyła znicze przy pomniku poległych oraz upamiętniła poległych Grodziszczan minutą ciszy.
W drodze powrotnej do szkoły młodzież zatrzymała się przy skwerze na ulicy Żydowskiej gdzie Sebastian Skrzypczak przypomniał, że mieściła się niegdyś bóźnica. Opowiedział przy tej okazji również historię lekarza Mojżesza Markusa Mossego, który w czasie Wiosny Ludów stał na czele oddziału powstańczego i który stoczył walkę z oddziałami pruskimi chcącymi przejąć kontrolę nad Grodziskiem Wielkopolskim.
Dla uczniów była to niecodzienna lekcja lokalnej historii.
Dziękujemy panu Dariuszowi Matuszewskiego – kustoszowi Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej za wsparcie i bardzo ciekawe opowieści o lokalnej historii.
Czytaj także:

Drużynowe Biegi Przełajowe
28 marca 2025