• Z życia szkoły

    20181110_114715 6-1 v__0e3a dsc03886 dsc01076 SONY DSC dsc_0043 img_0101 dscn2380 dsc08542

Uczniowie grodziskiego „Słowaka” z wizytą we Włoszech w ramach wymiany z Liceo Classico Linguistico Muratori San Carlo w Modenie

Grupa 15 uczniów grodziskiego Liceum Ogólnokształcącego  im. Juliusza Słowackiego wraz z opiekunkami p. dyrektor Jadwigą Łachetą oraz nauczycielką j. niemieckiego p. Grażyną Skrzypczak  uczestniczyła w dniach  10.03.2019 r.  – 17.03 2019 r.  w wymianie szkolnej z Liceo Muratori San Carlo w Modenie we Włoszech.  Po przylocie do Bolonii, a następnie dotarciu do Modeny poznaliśmy naszych gospodarzy, u których gościliśmy przez cały tydzień. Nasza włoska przygoda rozpoczęła się zwiedzaniem przepięknej, zabytkowej Bolonii, w której  przewodnik – organizatorka wymiany ze strony włoskiej p. Doris Hauck – wyszukała polskie akcenty, m.in. pierwszą siedzibę Akademii Literatury i Historii Polskiej i Słowiańskiej powstałej w 1879 r., i  noszącej imię polskiego wieszcza Adama Mickiewicza.

Na Uniwersytecie Bolońskim, najstarszym uniwersytecie w Europie, studiowało i wykładało wielu słynnych Polaków m. in. Wincenty Kadłubek, Wojciech Oczko, Mikołaj Kopernik.

Pobyt w Bolonii zwieńczony był ciekawymi warsztatami z przygotowania tortellini, które następnie wspólnie skonsumowaliśmy.

Podczas wymiany sporo czasu młodzież spędziła w szkole, uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych oraz poznając włoski system edukacyjny. Podczas pobytu w szkole pracowaliśmy nad projektem „ Co w Twoim mieście jest godne zachwytu i polecenia?” Praca w grupach zaowocowała ciekawą wspólną prezentacją o wielu aspektach życia Polaków i Włochów. Efekty pracy przedstawiliśmy w sobotę (sobota jest dniem szkolnym we Włoszech) w języku niemieckim, który był oficjalnym językiem wymiany.

Podczas spotkania zwiedziliśmy także piękne miasto Modenę, odwiedziliśmy fabrykę octu balsamicznego w ratuszu w Modenie. Dowiedzieliśmy się, że jedynie w Modenie panuje klimat, który pozwala na produkcję tej wspaniałej przyprawy do potraw, będącej też skutecznym medykamentem.

Co nas zdziwiło we Włoszech? Najbardziej ruch uliczny, nadużywanie klaksonu, ignorowanie pierwszeństwa przejazdu oraz notoryczne używanie ścieżki rowerowej jako pieszej.

Co nas pozytywnie zaskoczyło? Mamy wiele wspólnego z Włochami. Jesteśmy tak jak oni gościnni, towarzyscy, dlatego bardzo łatwo było nam się ze sobą zaprzyjaźnić  i porozumiewać.

To był wspaniały tydzień  pełen nowych przyjaźni, doświadczeń, a co najważniejsze umożliwiający młodzieży z Polski poznanie prawdziwego życia rodziny włoskiej.

Pragniemy tutaj podziękować za wsparcie finansowe w organizacji wymiany firmom Grupa Hunters Sp. z o.o. oraz PAGO Sp. z o.o.

Czekamy z niecierpliwością na rewizytę naszych przyjaciół z Włoch we wrześniu tego roku.

 

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.