• Z życia szkoły

    8 105 20180915_102209 dsc_0232 img_4930 20190510_101150 received_311295246603793 wp_20160615_18_52_54_pro dsc01065 dsc_0605

Uczniowie „Słowaka” na wymianie w Dillenburgu

W dniach 13.10.2019-18.10.2019 grupa uczniów z LO w Grodzisku Wlkp. wraz  z opiekunkami p. Grażyną Skrzypczak oraz p. Alicją Brembor-Kubacką udała się do Dillenburga położonego w Hesji w ramach 3. wymiany ze szkołą WvO w Dillenburgu. Program wizyty był bardzo bogaty.

13.10 po długiej podróży, wieczorem, uczniowie naszej szkoły przybyli do Dillenburga. Czekały na nas przekąski przygotowane przez uczniów z Niemiec, które wszystkim bardzo zasmakowały. Następnie uczniowie ruszyli razem ze swoimi gospodarzami do ich domów.

W poniedziałek-pierwszym dniu wymiany-uczniowie mieli możliwość zwiedzenia dillenburskiej szkoły. Budynek zrobił duże wrażenie na polskiej młodzieży-nie tylko jego rozmiary, ale także świetne wyposażenie sal lekcyjnych. Szczególnie podobała się sala muzyczna z mnóstwem instrumentów oraz przytulna biblioteka z wygodnymi fotelami zachęcającymi do czytania książek. Po długim oprowadzaniu uczestnicy wymiany udali się pociągiem do Frankfurtu nad Menem. Zwiedzili pełne kontrastów miasto z wieloma zabytkowymi kościołami i kamienicami ukrytymi w cieniu najnowocześniejszych wieżowców. Zmęczeni, ale bogatsi o nowe wrażenia, mieliśmy okazję zjeść obiad na szczycie jednego z nich-Skyline Plaza i podziwiać stamtąd panoramę Frankfurtu.

We wtorek uczniowie mieli okazję zwiedzić Isabellenhutte w Dillenburgu, czyli zakład, który jest jednym z czołowych producentów precyzyjnych rezystorów. Miejsce to ma bogatą historię i istnieje od 1482r. Wieczorem odbył się kurs gotowania. Młodzież pod okiem profesjonalistów mogła doskonalić swoje kulinarne umiejętności. Kurs zakończył się pyszną kolacją.

W środę młodzież z naszego liceum miała możliwość uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych dillenburskiej szkoły. Po obiedzie w pracowni komputerowej zostały przeprowadzone warsztaty filmowe. Zgłębiono na nich sztukę kinematografii, a także powstał wstępny scenariusz filmu, który nagrywano w czwartek. Wieczór uczniowie spędzili w rodzinach, które gościły ich podczas pobytu na wymianie. Była to możliwość do rozmowy z gospodarzami, a także do poznania obyczajów naszych sąsiadów.

Czwartek rozpoczął się od nakręcenia filmu mającego ukazać najważniejsze momenty wymiany uczniowskiej tj. poznanie się uczniów obu szkół, oprowadzanie po szkole, wspólne spędzanie czasu, przełamywanie barier językowych. Po obiedzie kontynuowaliśmy jeszcze nakręcanie filmu, a następnie wybraliśmy się na spacer po Dillenburgu w celu lepszego poznania miasta. Na koniec uczniowie zjedli kolację pożegnalną i wybrali się do lokalu miło spędzić ostatni wieczór.

W piątek nastąpił niestety czas pożegnania i uczniowie grodziskiego LO wyruszyli w drogę powrotną do Polski. Pobyt w Niemczech okazał się dla każdego wspaniałą możliwością do lepszego poznania języka oraz do nawiązania znajomości (być może na dłużej niż tylko na okres wymiany). :)

Wymianę po raz kolejny wsparli Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe  w Grodzisku Wlkp. Bardzo dziękujemy!

Print

 

Oto link do filmu z wymiany: https://youtu.be/LTOGPzivwwA

 

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.