Udział licealistów w spotkaniu autorskim z Katarzyną Janus
W czwartek, 10 marca uczniowie „Słowaka” uczestniczyli wraz z panią Wiolettą Falkowską w spotkaniu autorskim z powieściopisarką z Leszna - Katarzyną Janus, autorką powieści
z gatunku literatury obyczajowej, m.in. „Piękni ludzie”, „Mam na imię Walentyna”, „Nigdy nie jest za późno”, „Życie za życie”, „Światło kryje się w mroku”, „Sacrum et profanum”.
Katarzyna Janus ciekawie opowiedziała o swoim pisarskim warsztacie pracy i o tym, jak zrodził się pomysł na pisanie książek. Z zawodu jest czynnym lekarzem pediatrą, pulmonologiem, posiada również specjalizacje z rehabilitacji medycznej. Stąd w jej powieściach dużo medycyny. Autorka bardzo lubi podróżować i często akcję swych powieści przenosi do miejsc, w których była, i które wywarły na niej duże wrażenie. Podczas spotkania na dużym ekranie wyświetlały się fotografie wykonane podczas podróży, pokazujące miejsca, które przeniosła na karty swych powieści, m.in. uwielbianą Toskanię i Normandię.
Przygodę z pisaniem rozpoczęła w 2016r., podczas pobytu na urlopie w Świnoujściu, realizując wówczas pierwszą myśl, odpowiedź na pytanie przyjaciółki na jednym ze spotkań - co chciałaby robić, gdyby miała zacząć życie od nowa. Odpowiedziała - napisać książkę i tak powstała pierwsza powieść pt. „Nigdy nie jest za późno”, której główną bohaterką jest lekarka Zuzanna Maj.
Dotychczas Katarzyna Janus wydała dwanaście powieści, trzynasta ukarze się w tym roku. Po spotkaniu licealiści mieli możliwość indywidualnych rozmów z pisarką, otrzymali autografy i zrobili pamiątkowe zdjęcia. Młodzież była zachwycona wydarzeniem czytelniczym z udziałem Katarzyny Janus, która ujęła ich ciekawą opowieścią o swoim życiu, i pracy literackiej.
Biblioteka szkolna „Słowaka” realizując Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025, aktywnie współpracuje z Biblioteką Publiczną
i czynnie uczestniczy we wszystkich proponowanych działaniach czytelniczych i spotkaniach autorskich.
Wymienione książki Katarzyny Janus dostępne są w Bibliotece „Słowaka” oraz w Bibliotece Publicznej.