”Dyktatura wczoraj i dziś. Czyli jak ugotować żabę?”

”Dyktatura wczoraj i dziś. Czyli jak ugotować żabę?”

W dniu 22.03.2024r. uczniowie klas IIa i IIIa wysłuchali wykładu otwartego na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Temat wykładu był bardzo interesujący: ”Dyktatura wczoraj i dziś. Czyli jak ugotować żabę?”. Wykład wygłosił  prof. UAM dr hab. Paweł Stachowiak. 
Uczestnicy wykładu dowiedzieli się czym jest autorytaryzm, jakie są jego cechy, co to jest polityka pamięci (historycznej) oraz jakie ma konsekwencje.  Głównym wątkiem tematu była dyktatura w Polsce - od dyktatury do demokracji i z powrotem. Słuchaczom przybliżona została polityka prowadzona w okresie międzywojennym przez Józefa Piłsudskiego. Prof. Stachowiak wyjaśnił dlaczego o  rządach Piłsudskiego mówi się jako o dyktaturze, mimo tego, iż zachowane były takie elementy demokratyczne jak prezydent, sejm i senat. Pan prof. stwierdził, że były to swego rodzaju pozory. Dyktator nie zajmował najważniejszego urzędu, pomimo, że sprawował władzę.  Legalnie przeprowadzone wybory były kamuflażem dla realnego ośrodka władzy.
W swoich rozważaniach prof. Stachowiak odniósł się również do rządów w Polsce w latach 2015-2023. Czy  można je nazwać rządami autorytarnymi?. Stwierdził, że to temat dość dyskusyjny, ale, po uświadomieniu  sobie co tak naprawdę oznacza pojęcie dyktatura, można było o niej mówić, ponieważ  centralny ośrodek władzy często  wykonywał polecenia dyktatora.

Myślę, że dla wszystkich słuchaczy wykład był bardzo interesujący i kształcący.

Czytaj także:

zobacz więcej wiadomości