Zapal znicz pamięci !
Od 16 lat w Wielkopolsce na Kujawach, Pomorzu i Górnym Śląsku w trzeciej dekadzie października organizowana jest akcja „Zapal Znicz Pamięci”. Przedsięwzięcie przypomina o pierwszych aktach terroru hitlerowskiego na tych terenach w początkach hitlerowskiej okupacji. Ofiarami masowych rozstrzeliwań w ramach operacji „ Tannenberg” padali wtedy przedstawiciele inteligencji: nauczyciele, lekarze, duchowni, przedwojenni aktywiści społeczni w tym, w szczególności na naszym terenie - powstańcy wielkopolscy.
Od początku w akcji uczestniczy grodziskie liceum.W tym roku w poniedziałek, 21 października 2024 r. młodzież i nauczyciele grodziskiego ,,Słowaka” zebrali się pod tablicą hm. Jana Skrzypczaka – przedwojennego nauczyciela szkoły – aby zapalić symboliczny znicz.
Przed zapaleniem znicza młodzież wysłuchała krótkiego wprowadzenia dotyczącego okoliczności wspominanych wydarzeń, którego dokonał nauczyciel historii – Sebastian Skrzypczak. Uczeń klasy III a Radosław Mańkowski przybliżyła postać przedwojennego nauczyciela Gimnazjum im. J. Słowackiego – Jana Skrzypczaka. Ten pedagog i harcerz w latach okupacji zaangażował się w działalność podziemnego harcerstwa – Szarych Szeregów, za co zapłacił najwyższą ofiarę. Aresztowany przez hitlerowców, przebywał w poznańskim Forcie VII, a zginął zamęczony w obozie koncentracyjnym Gross Rosen.
Młodzież zapaliła również Znicz Pamięci pod Pomnikiem Wdzięczności Ziemi Grodziskiej. Organizatorami akcji w grodziskim LO byli nauczyciele historii: Dorota Adam i Sebastian Skrzypczak. Patronat na akcją społeczną „Zapal Znicz Pamięci” sprawuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego, IPN i rozgłośnie regionalne PR, w tym Radio Poznań, dawniej Radio Merkury Poznań z którego wywodziła się pomysłodawczyni akcji, redaktor Anna Gruszecka.