Brązowa Szkoła 2021
Wymiany międzynarodowe
Realizowane projekty
Dołącz do nas na Facebooku!
Fanpage uczniów „Słowaka”
Najciekawsze projekty
Talenty grodziskiego „Słowaka”
Filmy uczniów o szkole
Na skróty
Kategorie
Archiwum
Poprzednie archiwum
Koniec roku szkolnego 2020/2021
- Brak dat
Informacje ogólne
Nasza szkoła jest jedną z wielu. Jednak jest osobliwa. Dlaczego?
Okazały budynek z czerwonej cegły znajduje się przy ulicy 3 Maja. Może adres decyduje o wiośnie, która zwykle dłużej trwa niż przewiduje kalendarz, więc trzy lata w murach naszego ”Słowaka” – to prawie przyjemność!
Można powiedzieć, że jesteśmy jedną wielką rodziną. W 11 zespołach klasowych uczy się około 300 uczniów tworzących kameralną atmosferę sprzyjającą spokojnej pracy i indywidualnemu rozwojowi każdego ucznia. Możemy się uczyć czterech języków obcych: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i łaciny. Wśród pedagogów prym wiodą Panie – jest ich aż 30, a Panów tylko 7. Zajęcia lekcyjne trwają od godziny 7.10 do 16.10. Szkoła dysponuje pracownią komputerową z dostępem do internetu oraz świetlicą multimedialną.
Uczymy się w dwóch budynkach, tzw. dużym i małym. Aby się dostać do ”małego”, należy przejść przez ulicę, na drugą stronę. Bywa to urozmaiceniem szkolnego dnia, zwłaszcza podczas deszczowej aury.
W naszym liceum od ponad 40 lat funkcjonuje Klub Pro Sinfonika, dla ludzi kochających muzykę poważną i nie tylko. Mimo, że jesteśmy tzw. szkołą prowincjonalną, nie tracimy kontaktu ze światem. Często wyjeżdżamy do Danii, Francji, Szwecji, Niemiec. Od 1984 roku uczestniczymy w Ogólnopolskich Zlotach Szkół noszących imię Juliusza Słowackiego. Łącznikiem, przez który przepływają nowe pomysły ze strony uczniów do dyrektora i nauczycieli jest Rada Samorządu Uczniowskiego.
O tym, że w grodziskim Słowaku panuje rodzinna atmosfera, świadczy fakt, że wszyscy tutaj się znają, wspólnie uczestniczą w rajdach: rowerowym
i pieszym, w Festiwalu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej, wieczorze kolęd itp.
Wart podkreślenia jest fakt, że szkoła stawia nie tylko na wiedzę, ale i na przygotowanie do dorosłego życia.
Organizujemy, jak i czynnie uczestniczymy w wielu konkursach, olimpiadach
i zawodach.
Każdego roku nasi uczniowie uczestniczą w wymianie międzynarodowej do krajów Europy Zachodniej, dzięki czemu mogliśmy poznać: Danię, Szwajcarię, Francję, Niemcy oraz Szwecję.
Klub Pro Sinfonika
W naszym liceum od ponad 40 lat funkcjonuje Klub Pro Sinfonika
im. I.J.Paderewskiego, skupiający ludzi kochających muzykę poważną i nie tylko.
Dzięki Pro Sinfonice mamy okazję poznać wielu znakomitych artystów i przedstawicieli świata kultury, zarówno na comiesięcznych koncertach w szkole, jak i podczas wyjazdów do Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu (płacąc tylko za przejazd).
Odwiedzili nas, m.in. Kapela Zamku Rydzyńskiego, Poznański Kwintet Akordeonowy, Affabre Concini, Big Stan Band, Orkiestra Kameralna ,,LE QUATTRO STAGIONI”, Kwartet Smyczkowy ,,Musicarius” i wielu innych artystów.
Z okazji turnieju Pro Sinfoniki przygotowujemy przedstawienia. Wystawialiśmy spektakle poświęcone wielkim muzykom, takim jak: F.Chopin, I.J.Paderewski, F.Schubert, M.Karłowicz, F.Nowowiejski, przypominaliśmy tradycje muzyczne naszego miasta i całej Wielkopolski, a nawet wprowadzaliśmy polską muzykę ludową do Unii Europejskiej. Nasze spektakle znajdują uznanie w oczach kolejnych komisji konkursowych, zdobyliśmy wiele cennych nagród.
Opiekunką klubu jest p. prof. Katarzyna Nowak-Pierszalska
Ostatnie osiągnięcia naszego Klubu:
2011 Puchar Prezydenta RP i I Miejsce w 43. Turnieju Pro Sinfoniki, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, a spektakl pt.„Feliks Nowowiejski – ojciec i kompozytor”.
2010 I Miejsce w 42. Turnieju Pro Sinfoniki za spektakl pt.
,,ŻYWOT CHOPINA W POEZJI I LISTACH ZAPISANY”
2009 I Miejsce w 41. Turnieju Pro Sinfoniki za spektaklpt.
,,Pamiętnik Fryderyka Chopina”
2008 I Miejsce w 40. Turnieju Pro Sinfoniki za spektakl pt.
,,Grodziskie strony w Kronice 40-lecia Pro Sinfoniki”
2007 I miejsce z wyróżnieniem, nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 39. Turnieju Pro Sinfoniki za spektakl pt. ,,Impresje tatrzańskie pamięci Mieczysława Karłowicza”
2006 I miejsce w 38. Turnieju Pro Sinfoniki, pt. ,,Muzyczny album Rodziny Wieniawskich”
2004 I Miejsce 36. Turnieju Pro Synfoniki w kategorii szkół średnich ,,Z polską kulturą ludową w Unii Europejskiej’’
2003 I Miejsce z wyróżnieniem w 35. Turnieju Pro Synfoniki, Medal Prezesa Pro Synfoniki za spektakl pt.
,,Tradycje muzyczne Wielkopolski’’
2002 I Miejsce w 34. Turnieju Muzycznym Pro Synfoniki, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za ,,Wieczorek muzyczno-teatralny Grodziskiego Towarzystwa Rzemieślników 1929’’.
2001 Puchar Prezydenta RP i Tytuł Mistrza Pro Synfoniki 2001 za spektakl pt. ,,Ignacy Jan Paderewski w Wielkopolsce’’
Szkolny Klub Europejski
W szkole działa również Szkolny Klub Europejski EUROSŁOWAK, którego opiekunką jest p. prof. Violetta Pelczyńska. Klub Europejski ma na celu szerzenie informacji o Europie, Unii Europejskiej, Radzie Europy, NATO, wyzwaniach stojących przed współczesną Europą oraz o integracji europejskiej.
Działalność Klubu to:
- prowadzenie gazetki informacyjnej o przedsięwzięciach podejmowanych przez klub
- uczestnictwo w seminariach, konferencjach, spotkaniach z innymi klubami i organizacjami w Polsce i zagranicą
- nawiązywanie kontaktów z innymi klubami europejskimi, organizacjami pozarządowymi i instytucjami pro europejskimi
- poszukiwanie współpracy w placówkach kulturowych naszego powiatu
- nawiązanie kontaktu z Młodzieżowym Centrum Informacji w Łodzi, w celu przygotowania uczniów do prowadzenia akcji informacyjnej na terenie własnych szkół
Stowarzyszenie Liceów im. J. Słowackiego
Nasza szkoła należy do elitarnej rodziny „Słowaków”, czyli do Stowarzyszenia Liceów im. Juliusza Słowackiego. Od 1984 roku uczestniczymy w Ogólnopolskich a od 1997 roku w Międzynarodowych Zlotach Liceów noszących imię Juliusza Słowackiego.
Jesteśmy dumni ze swojego Patrona; imię Juliusza Słowackiego nosi w kraju tylko 12 liceów. Rozsiane są one po całej Polsce od Chorzowa poprzez Częstochowę, Elbląg, Kielce, Łódź, Oleśnicę, Piotrków Trybunalski, Przemyśl, Skarżysko-Kamienną, Warszawę, Wrocław po Grodzisk. W 1997 roku do tego grona dołączyły Liceum z Karwiny na Zaolziu oraz Kolegium Nauczycielskie z Krzemieńca na Ukrainie.
Wszystkie te szkoły spotykają się co roku na Zlotach i Rajdach Słowaka. Jest to znakomita okazja nie tylko do wzajemnego poznania się, wymiany poglądów i zawarcia nowych przyjaźni, ale daje również możliwość zwiedzenia nowych miejsc i regionów, bowiem każda szkoła organizująca zlot, przygotowuje bogaty program.