









Nasza szkoła jest jedną z wielu. Jednak jest osobliwa. Dlaczego?
Okazały budynek z czerwonej cegły znajduje się przy ulicy 3 Maja. Może adres decyduje o wiośnie, która zwykle dłużej trwa niż przewiduje kalendarz, więc trzy lata w murach naszego ”Słowaka” – to prawie przyjemność!
Można powiedzieć, że jesteśmy jedną wielką rodziną. W 11 zespołach klasowych uczy się około 300 uczniów tworzących kameralną atmosferę sprzyjającą spokojnej pracy i indywidualnemu rozwojowi każdego ucznia. Możemy się uczyć czterech języków obcych: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i łaciny. Wśród pedagogów prym wiodą Panie – jest ich aż 30, a Panów tylko 7. Zajęcia lekcyjne trwają od godziny 7.10 do 16.10. Szkoła dysponuje pracownią komputerową z dostępem do internetu oraz świetlicą multimedialną.
Uczymy się w dwóch budynkach, tzw. dużym i małym. Aby się dostać do ”małego”, należy przejść przez ulicę, na drugą stronę. Bywa to urozmaiceniem szkolnego dnia, zwłaszcza podczas deszczowej aury.
W naszym liceum od ponad 40 lat funkcjonuje Klub Pro Sinfonika, dla ludzi kochających muzykę poważną i nie tylko. Mimo, że jesteśmy tzw. szkołą prowincjonalną, nie tracimy kontaktu ze światem. Często wyjeżdżamy do Danii, Francji, Szwecji, Niemiec. Od 1984 roku uczestniczymy w Ogólnopolskich Zlotach Szkół noszących imię Juliusza Słowackiego. Łącznikiem, przez który przepływają nowe pomysły ze strony uczniów do dyrektora i nauczycieli jest Rada Samorządu Uczniowskiego.
O tym, że w grodziskim Słowaku panuje rodzinna atmosfera, świadczy fakt, że wszyscy tutaj się znają, wspólnie uczestniczą w rajdach: rowerowym
i pieszym, w Festiwalu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej, wieczorze kolęd itp.
Wart podkreślenia jest fakt, że szkoła stawia nie tylko na wiedzę, ale i na przygotowanie do dorosłego życia.
Organizujemy, jak i czynnie uczestniczymy w wielu konkursach, olimpiadach
i zawodach.
Każdego roku nasi uczniowie uczestniczą w wymianie międzynarodowej do krajów Europy Zachodniej, dzięki czemu mogliśmy poznać: Danię, Szwajcarię, Francję, Niemcy oraz Szwecję.
W naszym liceum od ponad 40 lat funkcjonuje Klub Pro Sinfonika
im. I.J.Paderewskiego, skupiający ludzi kochających muzykę poważną i nie tylko.
Dzięki Pro Sinfonice mamy okazję poznać wielu znakomitych artystów i przedstawicieli świata kultury, zarówno na comiesięcznych koncertach w szkole, jak i podczas wyjazdów do Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu (płacąc tylko za przejazd).
Odwiedzili nas, m.in. Kapela Zamku Rydzyńskiego, Poznański Kwintet Akordeonowy, Affabre Concini, Big Stan Band, Orkiestra Kameralna ,,LE QUATTRO STAGIONI”, Kwartet Smyczkowy ,,Musicarius” i wielu innych artystów.
Z okazji turnieju Pro Sinfoniki przygotowujemy przedstawienia. Wystawialiśmy spektakle poświęcone wielkim muzykom, takim jak: F.Chopin, I.J.Paderewski, F.Schubert, M.Karłowicz, F.Nowowiejski, przypominaliśmy tradycje muzyczne naszego miasta i całej Wielkopolski, a nawet wprowadzaliśmy polską muzykę ludową do Unii Europejskiej. Nasze spektakle znajdują uznanie w oczach kolejnych komisji konkursowych, zdobyliśmy wiele cennych nagród.
Opiekunką klubu jest p. prof. Katarzyna Nowak-Pierszalska
2011 Puchar Prezydenta RP i I Miejsce w 43. Turnieju Pro Sinfoniki, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, a spektakl pt.„Feliks Nowowiejski – ojciec i kompozytor”.
2010 I Miejsce w 42. Turnieju Pro Sinfoniki za spektakl pt.
,,ŻYWOT CHOPINA W POEZJI I LISTACH ZAPISANY”
2009 I Miejsce w 41. Turnieju Pro Sinfoniki za spektaklpt.
,,Pamiętnik Fryderyka Chopina”
2008 I Miejsce w 40. Turnieju Pro Sinfoniki za spektakl pt.
,,Grodziskie strony w Kronice 40-lecia Pro Sinfoniki”
2007 I miejsce z wyróżnieniem, nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 39. Turnieju Pro Sinfoniki za spektakl pt. ,,Impresje tatrzańskie pamięci Mieczysława Karłowicza”
2006 I miejsce w 38. Turnieju Pro Sinfoniki, pt. ,,Muzyczny album Rodziny Wieniawskich”
2004 I Miejsce 36. Turnieju Pro Synfoniki w kategorii szkół średnich ,,Z polską kulturą ludową w Unii Europejskiej’’
2003 I Miejsce z wyróżnieniem w 35. Turnieju Pro Synfoniki, Medal Prezesa Pro Synfoniki za spektakl pt.
,,Tradycje muzyczne Wielkopolski’’
2002 I Miejsce w 34. Turnieju Muzycznym Pro Synfoniki, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za ,,Wieczorek muzyczno-teatralny Grodziskiego Towarzystwa Rzemieślników 1929’’.
2001 Puchar Prezydenta RP i Tytuł Mistrza Pro Synfoniki 2001 za spektakl pt. ,,Ignacy Jan Paderewski w Wielkopolsce’’
Szkolny Klub Europejski
W szkole działa również Szkolny Klub Europejski EUROSŁOWAK, którego opiekunką jest p. prof. Violetta Pelczyńska. Klub Europejski ma na celu szerzenie informacji o Europie, Unii Europejskiej, Radzie Europy, NATO, wyzwaniach stojących przed współczesną Europą oraz o integracji europejskiej.
Działalność Klubu to:
Nasza szkoła należy do elitarnej rodziny „Słowaków”, czyli do Stowarzyszenia Liceów im. Juliusza Słowackiego. Od 1984 roku uczestniczymy w Ogólnopolskich a od 1997 roku w Międzynarodowych Zlotach Liceów noszących imię Juliusza Słowackiego.
Jesteśmy dumni ze swojego Patrona; imię Juliusza Słowackiego nosi w kraju tylko 12 liceów. Rozsiane są one po całej Polsce od Chorzowa poprzez Częstochowę, Elbląg, Kielce, Łódź, Oleśnicę, Piotrków Trybunalski, Przemyśl, Skarżysko-Kamienną, Warszawę, Wrocław po Grodzisk. W 1997 roku do tego grona dołączyły Liceum z Karwiny na Zaolziu oraz Kolegium Nauczycielskie z Krzemieńca na Ukrainie.
Wszystkie te szkoły spotykają się co roku na Zlotach i Rajdach Słowaka. Jest to znakomita okazja nie tylko do wzajemnego poznania się, wymiany poglądów i zawarcia nowych przyjaźni, ale daje również możliwość zwiedzenia nowych miejsc i regionów, bowiem każda szkoła organizująca zlot, przygotowuje bogaty program.