Brązowa Szkoła 2021
Wymiany międzynarodowe
Realizowane projekty
Dołącz do nas na Facebooku!
Fanpage uczniów „Słowaka”
Najciekawsze projekty
Talenty grodziskiego „Słowaka”
Filmy uczniów o szkole
Na skróty
Kategorie
Archiwum
Poprzednie archiwum
Koniec roku szkolnego 2020/2021
- Brak dat
Wymiany międzynarodowe
Szkoła posiada kontakty oraz prowadziła lub prowadzi wymiany ze szkołami w: Danii, Francji, Szwajcarii, Niemczech i na Litwie.
Wymiana ze szkołą WvO Dillenburg w Niemczech w dniach 08.04.2018 do 13.04.2018
W dniach 08.04.2018 – 13.04.2018 r. grupa 16 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wlkp. wraz z opiekunkami p. Grażyną Skrzypczak oraz p. Alicją Brembor – Kubacką udała się z rewizytą do Dillenburga w Hesji w ramach trwającej od 4 lat wymiany ze szkołą WvO Dillenburg. Program rewizyty był bardzo bogaty. Zadaniem przewodnim było przygotowanie przez młodzież filmów w studio telewizyjnym telewizji obywatelskiej „Offener Kanal” w Gießen związanych z ich życiem codziennym i językiem. Duże wrażenie zrobił na naszych uczniach budynek szkoły WvO, nie tylko jego rozmiar ale także fakt, że uczniowie mogą korzystać ze świetnie wyposażonych pracowni muzycznych, gastronomicznych oraz przedmiotowych. Nieodzownymi symbolami miasta Dillenburg, które mieliśmy okazję zwiedzić są wieża Wilhelma oraz kazamaty pod nią umiejscowione. Warownie te wykorzystywane były podczas wojen napoleońskich, wojny siedmioletniej jako miejsca odpierania ataków wroga. Podczas wizyty w dillenburskim ratuszu, burmistrz Michael Lotz opowiedział nam o historii, tradycji regionu oraz życiu współczesnym jego mieszkańców. Kolejny dzień w Niemczech spędziliśmy we Frankfurcie nad Menem zwiedzając Kościół Św. Pawła będący kolebką demokracji parlamentarnej, ratusz we Frankfurcie zwany Römer oraz wspięliśmy się na wieżę widokową Katedry Cesarskiej Świętego Bartłomieja skąd rozpościerała się piękna panorama Frankfurtu z charakterystycznymi dla niego nowoczesnymi wieżowcami. W przeddzień wyjazdu do Polski uczestniczyliśmy w warsztatach cukierniczych w Lӓderach wykonując własnoręcznie wiewiórki z czekolady.
Zawarte przyjaźnie, wrażenia z wycieczek oraz wspólne projekty pozostaną na długo w naszej pamięci.
Projekt ten sfinansowany został ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Rady Powiatu Grodziskiego.
Wymiana POLSKO – DUŃSKA od 25.03.2017 do 30.03.2017 r.
W dniach od 25 do 30 marca 2017r. w LO im. Juliusza Słowackiego gościliśmy 14 duńskich uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły Zeleand Business College w Ringsted, z naszej szkoły w projekt było zaangażowanych 18 uczniów. Jako że w listopadzie poprzedniego roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w wymianie do Danii, Duńczycy przyjechali z rewizyt,ą by mogli dla odmiany oni być ugoszczeni przez polskie rodziny. Młodzież grodziskiego „Słowaka” po raz dziesiąty mogła uczestniczyć w wymianie, która została zainicjowana przez nauczycielkę języka angielskiego Anetę Ochmańską oraz nauczyciela, specjalistę od nowoczesnych technologii Christiana Hamela. Podczas pobytu w Danii uczniowie uczestniczyli w anglojęzycznych warsztatach z matematyki, socjologii, informatyki, by ostatecznie nauczyć się projektowania prostych gier komputerowych. Gry, które powstały w Danii, rozpoczynały nasze rozważania na temat „ Wpływu kultury i tradycji na nasze życie codzienne”.
Podczas pobytu w naszym kraju młodzież szczegółowo analizowała zwyczaje i tradycje Polski i Danii, sięgając do wątków historycznych, szczególnie tych mających wpływ na sposób funkcjonowania obu narodów. Uczniowie zostali podzieleni na 7 mieszanych, polsko-duńskich grup. Podczas zajęć mieli okazje poznać siebie nawzajem, swoją kulturę i tradycje. Każda grupa przygotowała 5-minutową ustną prezentację, która była podsumowaniem ich rozmów i dyskusji podczas omawiania tematu projektu. Podczas wymiany uczniowie uczestniczyli też w wycieczce do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Poznali tam historię wymierających zawodów oraz uczestniczyli w warsztatach wikliniarskich, garncarskich oraz pszczelarskich. Uczniowie odwiedzili również Poznań, gdzie wspólnie z przewodnikiem poznali najważniejsze miejsca w tym mieście. W piątek 31.03.17 duńska grupa wyjechała, a licealistom pozostaje liczyć czas do następnego spotkania.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, którzy zdecydowali się przyjąć duńską młodzież w swoich domach, jak i również osobom, które finansowo wsparły naszą wymianę i przez to samo uatrakcyjniły jej przebieg.
Wymiana POLSKO – DUŃSKA od 27.11.2016 do 03.12.2016 r.
Świat jest książką i ci,
którzy nie podróżują,
czytają tylko jedną stronę
(Święty Augustyn)
Dania – kraj wielu kultur – był celem podróży 18 uczniów „Słowaka” wraz z p. Anetą Ochmańską i p. G. Skrzypczak w ramach wymiany międzyszkolnej. W dniach 27.11.2016 – 03.12.2016 r. uczniowie odwiedzili ten uroczy kraj, poznając jego kulturę, ludzi oraz przepiękne krajobrazy. Podczas wyjazdu myślą przewodnią ich spotkania było zagadnienie społeczeństwa wielokulturowego, jakim niewątpliwie jest Dania. W ramach zajęć młodzież udoskonaliła znajomość języka angielskiego, uczyła się tworzyć gry komputerowe oraz dyskutowała o stosunku młodych ludzi w Polsce i Danii do zagadnienia wielokulturowości. Mieszkając w domach rówieśników z Danii uczniowie mieli okazję poznać, jak żyją młodzi ludzie w tym kraju na co dzień. W piątek w przeddzień powrotu do Polski uczestnicy wymiany zwiedzili stolicę Danii – Kopenhagę. Dodatkową atrakcją był pobyt w słynnym na cały świat wesołym miasteczku – Tivoli.
Jako, że wymiana ta zapoczątkowana została w 2006 r. przez p. Anetę Ochmańską w tym roku był świętowany jej jubileusz - 10-lecie.
Wymiana POLSKO – DUŃSKA od 9.03.2015 do 14. 03.2015
W dniach od 9 do 14 marca 2015 w LO im. Juliusza Słowackiego gościliśmy 13 duńskich uczniów i 2 nauczycieli ze Zealand Business College w Ringsted, z naszej szkoły w projekt było zaangażowanych 14 uczniów. Jako że w listopadzie poprzedniego roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w wymianie do Danii, Duńczycy przyjechali z rewizytą. Osobami odpowiedzialnymi za ugoszczenie ich w naszym Liceum były Panie Aneta Ochmańska i Grażyna Skrzypczak.
Głównym założeniem spotkania w Grodzisku Wlkp. była kontynuacja pracy nad projektem „ Bio-dream, mity i fakty”. W Danii uczniowie poznawali energie odnawialne i nieodnawialne oraz omawiali ich wpływ na środowisko naturalne. Natomiast podczas pobytu w Polsce zadaniem uczniów było stworzenie kampanii skierowanej do rówieśników, która miała promować bycie przyjaznym dla środowiska naturalnego. Wszystkie rezultaty pracy zostały przedstawione 13.03.15 na forum „Słowaka”. Uczniowie uczestniczący w pokazie rezultatów zagłosowali na prezentację, którą uznali za najbardziej przekonywującą. Zwycięzcami została grupa składająca się z: Mads Skaarup Ravn, Benjamin Pousen, Lukas Hansen, Łukasz Pięta, Jakub Ochmański, Martyna Kącka, Izabella Kurpisz, Marta Nowicka oraz Agnieszka Włodarczak. Gratulujemy!
Podczas wymiany uczniowie mogli również zapoznać się z działaniem Odazotowni PGNiG w Snowidowie oraz uczestniczyli w wykładzie o teledetekcji w rolnictwie przygotowanym przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Poznaniu. Wszyscy uczestnicy wymiany nie tylko poszerzali swoje horyzonty, ale przede wszystkim doskonale się bawili, dlatego grupę naszych nowych duńskich przyjaciół pożegnaliśmy w sobotę 14 marca ze łzami w oczach.
Wymiana POLSKO – DUŃSKA – od 23 do 27 listopada 2014
Relacja z wymiany >>
Wizyta młodzieży z Litwy w dniach od 29 września do 3 października 2014
Już po raz drugi uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum w naszym mieście mieli okazję gościć młodzież z Litwy. Późnym wieczorem w poniedziałek 29 września, uczniowie ze szkoły Ausra, Vabalkanis i Saule w Birzai, wraz z nauczycielkami, Panią Ritą Vingilite i Astą Vaitekuniene przyjechali do Grodziska Wielkopolskiego.
Celem wymiany było przede wszystkim kontynuowanie kontaktów ze szkołami z Birzai, które jest miastem partnerskim Grodziska, jak i również zastanowienie się nad korzyściami jakie wynikają dla młodych ludzi z przynależności do Unii Europejskiej.
We wtorek 30 września, po powitaniu w Liceum, odbyła się prezentacja „ Young poeple in the EU – benefits and prospects for subsequent years”, przygotowana przez uczniów klasy Ia i IIc naszego LO – Ewę Majcherek, Annę Chróścik, Adama Kozę, Agnieszkę Baranowską, Zuzannę Stachowską i Annę Hulalka.
Młodzież litewska i polska miała okazję integrować się i doskonalić posługiwanie się językiem angielskim w czasie wycieczek i spotkań, takich jak zwiedzanie Poznania i wizyta w Termach Maltańskich, zwiedzanie parowozowni i miasta w Wolsztynie, przejażdżka drezynami na trasie Lulin-Plastowo. Było też pieczenie kiełbasek na ognisku i zawody strzeleckie o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego na strzelnicy w Zdroju.
Wizyta Litwinów zakończyła się w piątek 03 października kiedy na uroczystej kolacji w CK Rondo zorganizowanej wspólnie dla młodzieży i grupy seniorów z Litwy, zostali serdecznie pożegnani przez Burmistrza Grodziska Wlkp., Pana Henryka Szymańskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Pana Marka Kineckiego oraz Zastępcę Burmistrza Panią Honoratę Kozłowską.
Potem nastąpiły bardzo długie i emocjonujące pożegnania indywidualne.
Młodzież i nauczyciele liceum i gimnazjum w Grodzisku Wielkopolskim chciałaby podziękować władzom Grodziska Wielkopolskiego za umożliwienie wzięcia udział w wymianie.
Grodziska młodzież gościła Litwinów w dniach od 28 listopada do 2 grudnia 2011 >>
Zobacz zdjęcia >>
Wymiany organizowane od 2005 roku do 2008 roku przez Szkolny Klub Europejski „EUROSŁOWAK”
- I WYMIANA W RINGSTED W DANII OD 6.11.05 DO 12.11.05
- SPOTKANIE MIĘDZYNARODOWE W ZAPRZYJAŹNIONYCH MIASTACH MERKSPLAS (BELGIA) I DELLIGSEN (NIEMCY) OD 17.03.2006 DO
22.03. 2006 - I REWIZYTA W GRODZISKU WLKP. Z UCZNIAMI Z DANII Z RINGSTED OD 2.04.06 DO 5.04.06
- II WYMIANA W RINGSTED W DANII OD 5.11.06 DO 11.11.06
- II REWIZYTA W GRODZISKU WLKP. OD 18.03.07 DO 24.03.07
- III WYMIANA W RINGSTED W DANII (OD 20.01.08 DO 26.01.08) i III REWIZYTA W GRODZISKU WLKP. (OD 23.02.08 DO 29.02.08)
- SPOTKANIE Z HONOROWYM OBYWATELEM MIASTA GRODZISK WLKP.
1. I WYMIANA MIĘDZYNARODOWA UCZNIÓW LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. J. SŁOWACKIEGO W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM I UCZNIÓW EUC RINGSTED W DANII
Z inicjatywy nauczycielki języka angielskiego Anety Ochmańskiej nawiązano współpracę pomiędzy LO im. J. Słowackiego w Grodzisku Wlkp. a młodzieżą duńskiej szkoły EUC Ringsted w Danii. Wymiana trwała od 6.11.05 do 12.11.05. Głównym założeniem wymiany była praca młodzieży nad projektem „ Food supply”.
Uczniowie uczestniczący w pracach nad projektem musieli zadać sobie szereg pytań by zająć się jednym z problemów i przedstawić jak najlepsze rozwiązanie. Na przykład: Jak zapewnić żywność bez użycia środków toksycznych? Co zrobić by nikt już nie głodował? Jak chronić nasze środowisko, nie zmniejszając produkcji żywności? Jak zabezpieczyć dostawy w sytuacjach zwyczajnych jak i klęsk żywiołowych. Uczniowie podzieleni zostali na siedem grup (od 5 do 7 osób). Każda z grup musiał:
- wybrać problem związany z tematem
- oszacować czy jest to problem faktyczny, a nie po prostu przez nich wymyślony
- wymyślić rozwiązanie
- przygotować argumentację potwierdzającą, że jest to właściwe rozwiązanie
- przygotować prezentację komputerową trwającą około 10 minut, tak aby przekonać komisję, że pieniądze należą się właśnie tej grupie
Komisja składała się z nauczycieli związanych z projektem: Martin G. Ursin, Finn B. Pedersen, Ole Molvig, Aneta Ochmańska i Anita Głuchowska. Komisja decydowała czy:
- dobrze został wybrany problem
- rozwiązanie zaproponowane rzeczywiście rozwiąże problem
- rozwiązanie jest legalne
- uczniowie przedstawili wszystkie istotne dane, poparte liczbami, wyliczeniami, źródłami.
Uczniowie byli w grupach mieszanych zatem by spełnić wszystkie wymogi projektu musieli posługiwać się tylko językiem angielskim.
Rozwiązując problem uczniowie musieli wykazać się swoją praktyczną wiedzą z zakresu: geografii, chemii, matematyki, podstaw przedsiębiorczości, informatyki i oczywiście języka obcego.
By znaleźć rozwiązanie wszyscy korzystali z Internetu, niejednokrotnie musieli wysyłać zapytania bądź rozmawiać telefonicznie z istniejącymi firmami by móc uzyskać wiarygodne dane (np. rozmowa z lotniczą firmą przewozową w celu uzyskania realnych kosztów dostawy żywności do Afryki lub rozmowa z firmą poligraficzną w celu ustalenia kosztów druku broszur reklamowych). Zadaniem komisji było ustalenie czy przedstawione rozwiązanie jest oparte na autentycznych danych, nie mogły to być dane wymyślone przez uczniów.
Forma projektu pozwalała im na znaczną swobodę, ale jednocześnie wymagała od nich samodyscypliny i współpracy z innymi członkami grupy. Nauczyciele pełnili jedynie rolę obserwatorów i cichych doradców. To uczniowie podejmowali wszystkie decyzje.
2. SPOTKANIE MIĘDZYNARODOWE W ZAPRZYJAŹNIONYCH MIASTACH MERKSPLAS (BELGIA) I ELLIGSEN (NIEMCY) OD 17.03.2006 DO 22.03. 2006
WYMIANA MIĘDZYNARODOWA UCZNIÓW LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
im. J. SŁOWACKIEGO I ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH im. E. KWIATKOWSKIEGO W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM ORAZ MŁODZIEŻY Z ZAPRZYJAŹNIONYCH MIAST MERKSPLAS I DELLIGSEN
Młodzież z LO im. J. Słowackiego i ZSO w Grodzisku Wlkp. uczestniczyła w wymianie międzynarodowej z młodzieżą z Merksplas i Delligsen, zorganizowanej przez opiekunkę szkolnego klubu „Eurosłowaka” działającego przy LO im. J. Słowackiego, mgr V. Kachlicką-Garcon i przy pomocy mgr A. Ochmańskiej. Wymiana trwała od 17.03.2006 do 22.03.2006. Głównym założeniem wymiany było nawiązanie bliższych kontaktów młodzieży z zaprzyjaźnionych miast : Merkplas, Delligsen i Grodziska Wlkp. Od 17.03.06 do 19.03.06 młodzież była zakwaterowana w domach prywatnych uczniów z Merkplas. Podczas tych trzech dni uczestnicy wymiany brali udział we wspólnych zajęciach, których nadrzędnym celem było bliższe poznanie się i nawiązanie nowych przyjaźni. Cel ten został w pełni zrealizowany.
Dnia 20.03.2006 pożegnaliśmy się z młodzieżą z Merkplas i wyjechaliśmy na wycieczkę do Brukseli, aby bliżej zapoznać się ze stolicą Unii Europejskiej. Oglądaliśmy najciekawsze obiekty siedzibę parlamentu Belgii, kwaterę NATO, Pałac Królewski oraz Park Brukselski oraz zwiedziliśmy Katedrę św. Michała i Guduli, Grand Place z gotyckim ratuszem. Następnie ruszyliśmy w poszukiwaniu siusiającego chłopca, który według legendy ocalił miasto od spalenia.
W planie wymiany ujęto również wizytę w zaprzyjaźnionym mieście Delligsen na dzień 21.03.2006. Zwiedziliśmy miasteczko oraz zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek u pana burmistrza. Wyjazd pomimo, że trochę krótki był bardzo udany.
3. I REWIZYTA W GRODZISKU WLKP. Z UCZNIAMI Z DANII Z RINGSTED TRWAŁA OD 2.04.06 DO 5.04.06
I rewizyta w Grodzisku Wlkp.
Młodzież z LO w Grodzisku Wlkp. w lutym 2005 roku brała udział w wymianie międzyszkolnej w Ringsted. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami LO im. Juliusza Słowackiego było odpowiedzialne za przygotowanie rewizyty w Grodzisku Wielkopolskim. W związku z tym od 2.04.06 do 5.04.06 LO w Grodzisku gościło 11 uczniów i dwóch nauczycieli z Ringsted z Danii. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie rewizyty była Aneta Ochmańska.
Głównym założeniem spotkania w Grodzisku Wielkopolskim była praca nad projektem: ‘ What is it like to live in Poland or Denmark”. Celem projektu było znalezienie i przeanalizowanie różnic dotyczących życia codziennego w Polsce i Danii.
Młodzież została podzielona na cztery mieszane grupy polsko-duńskie. W ramach swoich grup musieli uzyskać jak najwięcej informacji od siebie nawzajem. Aby ułatwić im znalezienie różnic w obu narodach, A. Ochmańska przygotowała szereg pytań z zakresu edukacji, życia towarzyskiego, polityki, religii i innych, by w ten sposób młodzież mogła wspólnie dojść do interesujących ich zagadnień. Językiem, którym posługiwali się uczniowie by uzyskać informację był język angielski. Po znalezieniu tematu interesującego dla wszystkich członków grupy, następował kolejny etap pracy. Uczniowie przygotowywali projekt multimedialny, który powinien zawierać omówienie interesującego ich problemu. I w ten oto sposób powstały cztery projekty multimedialne o następującej tematyce:
- Teenagers at work ( problem pracy wśród nastolatków w Danii i Polsce)
- Spending free time (sposób spędzania wolnego czasu przez nastolatków w Danii i w Polsce)
- Education (system edukacyjny w Polsce i Danii)
Najlepiej przygotowanym projektem okazał się projekt „Teenagers at work” przygotowanym przez grupę w składzie: Kasia Kaczor, Natasja Petersen, Shakib Ataei, Robert Gertchen, Bartek Piotrowski.
Oprócz pracy nad projektem przygotowano szereg innych atrakcji , które miały umilić czas naszym gościom. Za szczególnie udane możemy uznać lekcje języka polskiego, których zadaniem było nauczenie duńskiej młodzieży podstawowego polskiego słownictwa i zwrotów mogących im się przydać na ulicy, w sklepie czy w restauracji. Okazało się jednak, że lekcje te nie tylko oswoiły Duńczyków z naszym językiem ale również pozwoliły uczniom się zbliżyć (każdy duński uczeń miał swojego polskiego partnera, który pomagał mu w ćwiczeniach). Wspólna nauka „przełamała pierwsze lody” i uczniowie znacznie swobodniej zaczęli ze sobą pracować nad projektem.
4. II WYMIANA W RINGSTED W DANII OD 5.11.06 DO 11.11.06
II WYMIANA MIĘDZYNARODOWA UCZNIÓW LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. J. SŁOWACKIEGO W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM I UCZNIÓW EUC RINGSTED W DANII
Młodzież z LO w Grodzisku Wlkp. ponownie uczestniczyła w wymianie międzynarodowej z uczniami szkoły EUC Ringsted w Danii. Wymiana trwała od 5.11.06 do 11.11.06. W wymianie uczestniczyło trzynastu naszych uczniów i 13 duńskich uczniów. Tematem projektu nad którym pracowała młodzież była: ‘Moda, media, tożsamość, marketing i zysk’ – (Fashion, media, identity, marketing and profit).
Polscy uczniowie na co dzień widzieli jak żyją ich rówieśnicy w Danii. Nawiązały się prawdziwe przyjaźnie, co widać było również podczas zajęć w szkole, kiedy wszyscy chętnie ze sobą współpracowali.
Uczniowie byli podzieleni na polsko-duńskie grupy. Każda z grup musiała się wywiązać z następujących zadań:
- wybrać jeden rodzaj mody który będzie podstawą do rozpoczęcia pracy (np.: punk, hip-hop, business, casual, retro style/vintage etc.)
- wybrać jeden produkt, który będą chcieli produkować w danej grupie docelowej
- ustalić grupę docelową zainteresowaną daną modą, bliżej określić tą grupę: wiek, pochodzenie, płeć, tożsamość itd.
- przeprowadzić analizę SWOT, AIDA, Maslowa wybranego produktu
- przygotować prezentację w Power Point’cie lub w formie plakatu
Przygotowane prezentacje były oceniane przez nauczycieli zaangażowanych w wymianę: M.G. Ursin, Ch. Hammel, Michael, Aneta Ochmańska i Anita Głuchowska. Komisja decydowała czy:
- prezentacja ujmowała poszczególne elementy, które wcześniej były omawiane podczas zajęć teoretycznych (SWOT, AIDA, Maslow analyzes)
- zaproponowany produkt miałby szanse na konkurencyjnym rynku
5. II REWIZYTA W GRODZISKU WLKP. (OD 18.03.07 DO 24.03.07)
Rewizyta w Grodzisku Wlkp. rozpoczęła się 18 marca i trwała do
24 marca 2007.
Do Grodziska przyjechało 18 duńskich uczniów i 3 opiekunów, a ze strony polskiej zaangażowanych było również 18 uczniów . Osobą odpowiedzialną za przygotowanie rewizyty była Aneta Ochmańska.
Podczas pobytu w Grodzisku Wlkp. pracowano nad projektem „A multimedia trip around Poland and Denmark”. Projekt zakładał pracę uczniów nad znalezieniem interesujących miejsc zarówno w Polsce jak i w Danii oraz zachęcenie innych uczestników wymiany do poznania ich historii i tradycji.
Młodzież została podzielona na polsko-duńskie grupy w ramach których musieli uzyskać od siebie nawzajem jak najwięcej informacji o ciekawych miejscach w obu krajach. Językiem, którym posługiwali się uczniowie był język angielski. Po znalezieniu interesujących miejsc następował kolejny etap pracy. Uczniowie przygotowywali projekt multimedialny, który powinien uzasadnić dlaczego wymienione miejsca w Dani i Polsce są warte zobaczenia.
Najlepiej przygotowanym projektem okazał się projekt przygotowany przez grupę w składzie: Basia Kawala, Teresa Borowczak, Bartek Reśliński, Weronika Kątna, Mikkel Rasmussen, Thomas Pedersen, Christian Raavig, Esben Klindt .
Oprócz pracy nad projektem przygotowano szereg innych atrakcji, które z pewnością uatrakcyjniły pobyt w Grodzisku Wlkp. Nauczyciele przygotowali lekcje otwarte z matematyki, języków obcych, informatyki oraz wychowania fizycznego, w których mogli uczestniczyć nasi duńscy koledzy.
6. III WYMIANA Z DUŃSKĄ SZKOŁĄ EUC RINGSTED oraz REWIZYTA W GRODZISKU WLKP. (OD 23.02.08 DO 29.02.08)
Uczniowie z LO im. J. Słowackiego w Grodzisku Wlkp. po raz czwarty uczestniczyli w wymianie międzynarodowej z młodzieżą z duńskiej szkoły EUC w Ringsted. Pierwszy etap wymiany miał miejsce w Danii w miejscowości Ringsted od 20.01.2008 do 26.01.2008. Drugi etap rozpoczął się w Grodzisku Wielkopolskim od 23.02.2008 i trwał do 29.02.2008. Wymianie uczestniczyło 21 polskich uczniów i tyle samo uczniów z Danii. Przez cały okres wymiany duńscy uczniowie mieszkali u swoich polskich koleżanek i kolegów.
Organizatorami wymiany była nauczycielka języka angielskiego i opiekunka szkolnego klubu „Eurosłowaka”, Aneta Ochmańska, której pomagała Agata Skalińska. W trakcie pobytu w Grodzisku Wlkp. młodzież pracowała nad projektem, którego założenia powstały w oparciu o Ustawę o przeciwdziałaniu Narkomanii z dnia 29 lipca 2005r /Dz. U. Nr 179, poz 1485. Nadrzędnym celem projektu była kampania informacyjna i edukacyjna w zakresie szkodliwości środków i substancji psychoaktywnych, których używanie może prowadzić do uzależnienia oraz w zakresie problematyki narkomanii i jej skutków.
Młodzież polska i duńska zrealizowała powyższy cel nagrywając krótkie filmy ostrzegające młodzież w wieku licealnym i gimnazjalnym o zagrożeniach wynikających z zażywania narkotyków lub środków odurzających. Uczniowie byli podzieleni na 7 grup polsko-duńskich. W pierwszym etapie, w grupach opracowywano wstępne scenariusze filmów. Uczniowie mieli zdecydować do jakiego odbiorcy chcą dotrzeć i jaką informację chcą przekazać. Aby młodzież mogła uzyskać jak najwięcej rzetelnych informacji dotyczących problemu narkomanii uczestniczyli w zajęciach z Poradnią Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Lesznie i Wrocławiu oraz Powiatową Komendą Policji w Grodzisku Wlkp. Podczas spotkania w Monarze uczniowie przeprowadzili wywiad z terapeutą oraz z osobą, która po długiej terapii zdołała porzucić nałóg. Ponadto wszyscy uczestniczyli w zajęciach teraupetycznych, które są prowadzone dla osób uzależnionych. Podczas spotkania na komendzie przedstawiono prezentację multimedialną o zagrożeniach związanych z posiadaniem lub zażywaniem narkotyków oraz odpowiedziano na pytania przygotowane przez polskich i duńskich uczniów. Całe spotkanie uświetniła obecność przewodników z psami przeszkolonymi po narkotykach i patrolowo-tropiącymi. W obu instytucjach dowiedzieli się jak poważny jest to problem i jakie działania są podejmowane by zmniejszyć ilość osób sięgających po narkotyki.
W efekcie końcowym powstało siedem naprawdę ciekawych filmów krótkometrażowych, które zostały zaprezentowane młodzieży licealnej oraz gimnazjalnej dnia 28.02.2008 podczas oficjalnego zakończenia wymiany. Prezentacja filmów została poprzedzona pogadanką na temat narkotyków przygotowaną przez terapeutę leszczyńskiego ośrodka Monar, panią Hannę Jędrzejewską.
przygotowała: mgr Aneta Ochmańska
-
Wymiany do 2004
Dania:
Szkoła dziewięcioklasowa HOLMS SKOLE w miejscowości NYKOBIN/MORS (płn-zach. Jutlandia). Uczestniczyło 20 osób z klasy IX oraz 3 nauczycieli. Pobyt w Grodzisku Wlkp.: 30.09.-13.10.1991r. Rewizyta w Nykobing: 30.03.-14.04.1992r. Uczestniczyły 22 osoby i 6 nauczycieli. Inicjator wyjazdu: Urząd Miasta i Gminy w Grodzisku Wlkp.
Szwajcaria:
Kantonalna Szkoła w Reussbuehl pod Lucerną. Uczestniczyło 19 osób z kl. 11
z dyrektorem dr N.von Flue. Grodzisku Wlkp.: 3.-8.05.1993r. Rewizyta: 24.09.-2.10.1993r. Młodzież z kl. IVA i IVB. Organizator wyjazdu: mgr Bożena Nienartowicz.
Szkoła Kantonalna w SURSEE pod Lucerną. Pobyt w Grodzisku Wlkp.:
6.-12.10.1993r. Uczestniczyła klasa 11B (19 osób) z wychowawcą Ursulą Brundler-Stadler. Rewizyta: 17.-25.04.1994r. Uczestniczyła kl. IVB. Organizator wyjazdu: mgr Bożena Nienartowicz.
Niemcy – Dolna Saksonia:
Uczestniczyło 7 osób z 11 klasy z Ratsgymnasium w WOLFSBURGU z opiekunem Friedrichem Fathe. Pobyt w Grodzisku Wlkp.: 27.04.-4.05.1996r. Rewizyta
w Ratsgymnasium: 15.06.-22.06.1996r. Uczestniczyło 7 osób z kl. IVA. Organizator: mgr Bożena Nienartowicz.
Pobyt gości z Wolfsburga: 12.-20.04.1997r. Uczestniczyło dziewięcioro uczniów z kl. 11 z opiekunem Jacobovskim. Rewizyta: 10.-17.05.1997r. Uczestniczyło również dziewięcioro uczniów z kl. IVA i IVC. Organizator:
mgr Bożena Nienartowicz.
1998r. Wolfsburg – opiekunka mgr Violetta Pelczyńska.
- Wolfsburg – opiekunka mgr Violetta Pelczyńska.
- Wolfsburg – opiekunka mgr Violetta Pelczyńska.
Kongresy, seminaria
Oprócz wyjazdów w ramach wymian międzynarodowych uczestniczymy w Międzynarodowych Młodzieżowych Kongresach Europejskich, które każdego roku odbywają się w innym państwie (byliśmy w Szwecji, Francji, Niemczech
i we Włoszech) oraz rozpoczynamy działalność w ramach programu „Comenius”.
Szwecja:
12. -19.04.1998r. Wyjazd 7 osób z kl. IIA i IIIA z opiekunką mgr Bożeną Nienartowicz na Międzynarodowy Kongres Ekologiczny w miejscowości VASTERAS (150 km płn.-zach. od Sztokholmu, w Szwecji). Temat konferencji „AGENDA 21″. Młodzież z L.O. pracowała w międzynarodowych zespołach warsztatowych. Przed wyjazdem każdy z uczestników musiał zapoznać się z dokumentem końcowym Konferencji w Rio de Janeiro z roku 1992 w języku angielskim. Ponadto uczestnicy musieli wstępnie przygotować się do pracy w uprzednio wybranym warsztacie tematycznym. Oficjalny język konferencji – angielski. Organizator: CARLFOSSKA GYMNASIET w VASTERAS, SZWECJA.
Francja:
W dniach od 19-29.03. 1999r. Institution Sainte-Genevieve w Asnieres s/Seine gościła delegacje z siedmiu krajów europejskich. Wśród nich była również i nasza (9 uczniów Słowaka) pod opieką Józefy Gąsiorówny i Bożeny Nienartowicz.
Niemcy:
W dniach od 9-16.11. 2001r. grupa uczniów naszego Liceum wraz z opiekunką i nauczycielką j. niemieckiego panią Violettą Pelczyńską brała udział w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Sonnenbergu. Oprócz nas uczestnikami byli jeszcze Niemcy i Węgrzy, z którymi spotkaliśmy się na wielogodzinnych zajęciach pt. „Kultura różnych narodów- uprzedzenia, stereotypy.” W sumie cała nasza grupa liczyła aż 60 osób. W ramach zajęć odbywały się wycieczki min. do Göttingen i Goslar, które miały na celu wgłębić nas bardziej w problematykę różnych kultur. Jeszcze pełni energii, po wieczornych zajęciach, spotkaliśmy się w gronie nowo poznanych przyjaciół, ćwicząc przy tym język. Jeden dzień naszego pobytu w Sonnenbergu poświęcony był prezentacji kraju danej grupy. Podczas wieczoru międzynarodowego przygotowaliśmy program artystyczno-kulinarny, którego główną atrakcją był przyrządzony przez nas polski bigos. W czasie tego wieczoru zapoznaliśmy się również z nowymi, odmiennymi tak różniącymi nas kulturami. Czas płynął bardzo szybko, godziny mijały w miłej atmosferze prowadzących (Jochen, Alina, Patrycia). Nawet się nie spostrzegliśmy jak nadszedł dzień wyjazdu. Smutno było się rozstać, ale wszystko, co dobre szybko się kończy… Na pewno wiele z nowych znajomości będą utrwalać się w korespondencji. Dzięki tym spotkaniom mamy inną, lepszą wizję przyszłej Europy, Europy która w przyszłości ma stać się zjednoczoną wspólnotą wszystkich narodów.