• Z życia szkoły

    dsc_013513 img_1651 dsc03880 dsc07245 dsc_0197 20171113_125211 3 dsc00407 dsc08542 9

Noc w Liceum

Piątkowe popołudnie i wieczór upłynęły w grodziskim LO pod hasłem ”Noc w Liceum”. W warsztatach, pokazach i prelekcjach wzięli udział nie tylko uczniowie i absolwenci szkoły. Zainteresowanie tematyką wykładów okazali licznie i młodsi i starsi grodziszczanie.

Inicjatywa zorganizowania takiej imprezy wyszła od członków stowarzyszenia absolwentów LO.
– To świetny pomysł, żeby pokazać obecnym uczniom jakie ta szkoła daje im perspektywy i możliwości. W różnych obszarach pokazaliśmy ekspertów w swoich dziedzinach i jednocześnie absolwentów Słowaka. To może zainspirować młodych ludzi, muszą uwierzyć że mogą w przyszłości realizować swoje pasje i marzenia – powiedział Jerzy Pięta, prezes stowarzyszenia.

Kacper Cecuła wrócił do grodziskiego ogólniaka po 3 latach – Cieszę się, że mogłem dzisiaj tutaj być i opowiedzieć o tym co robię i szkoleniu pilotów. To niesamowita frajda. Ale największa satysfakcja to zobaczyć ten wyraz dumy, a nawet podziwu w oczach Twojego nauczyciela. To niezwykłe uczucie. Wiem , że to ich też cieszy, kiedy widzą, że ich praca nie poszła na marne.

Dyrektor LO Jadwiga Łacheta obawiała się o frekwencję. Impreza odbywała się poza lekcjami, była całkowicie dobrowolna. Ale tylko w taki sposób można było się przekonać, czy jest zapotrzebowanie na takie wydarzenie. Szkoła nie chciała tworzyć kolejnej imprezy, która ma być tylko ujęta w statystykach, tylko taką, która autentycznie odpowie na potrzeby nie tylko uczniów ale społeczności grodziskiego powiatu. Niewątpliwy sukces piątkowej „Nocy w Liceum” oznacza, że za rok będziemy mieli kolejną edycję.

Tematyka zajęć dotyczyła różnych obszarów. Jerzy Pięta pokazał jak korzystając z cyfrowych technologii zostawiamy „ślady cyfrowe” – informacje na nasz temat, na temat naszych upodobań i preferencji, naszego charakteru, temperamentu, różnych świadomych i nieświadomych potrzeb, które są z kolei wykorzystywane przez wielkie koncerny ale też agencje rządowe do przesyłania nam np. reklam specjalnie przygotowanych pod nasz profil psychologiczny, czy spersonalizowanych komunikatów, które mają dużo silniejszą moc oddziaływania na nas osobiście. Korzystanie przez nas ze smartfonu, dawanie like’ów na popularnym portalu społecznościowym odsłania naszą świadomość, podświadomość i pewne dyskretne cechy naszego temperamentu. W oparciu o dane zbierane przez nasze smartfony, np. na temat naszej lokalizacji, w jakich porach dnia i nocy używamy telefonu, czy mamy dzieci,  czy wyszukiwaliśmy informacji o jakiejś chorobie, którą podejrzewamy, że możemy mieć – wielkie marki zyskują unikalną wiedzę, czasami lepszą niż my sami mamy o sobie i naszych bliskich.

- Nie powinniśmy się łudzić. Internet niebawem zaleje jeszcze większa powódź półprawd i fałszu doskonale imitujących prawdę. – powiedział Jerzy Pięta. – Wykorzystuje się do tego zaawansowane badania medyczne i psychologiczne oraz naukową wiedzę na temat powstawania mechanizmów uzależnień, stosowaną dotychczas głównie przez przemysł hazardowy.

Większość Polaków nie ma na ten team żadnej wiedzy. A jak się okazało sami grodziszanie niewiele też wiedzą o doskonałej jakości grodziskiej wody z kranu. Jej zalety przedstawił Andrzej Cichos, absolwent grodziskiego LO i wiceprezes stowarzyszenia absolwentów. Sporo uwagi poświęcił w swoim wykładzie zagrożeniom wynikającym z nadmiernej eksploatacji czwartorzędowych pokładów wody z których czerpiemy. Każdy powinien się czuć odpowiedzialny za tą sytuację i każdy w tej sprawie coś może zrobić, bo zasoby tej wyjątkowej wody grodziskiej nie są niewyczerpywalne a nadmiernie z nich korzystamy w bezmyślny często sposób. Powinna być wykorzystywana przede wszystkim do picia, a jest dużo lepszej jakości niż najlepsze wody mineralne dostępne na rynku. I właśnie o zaletach wody w diecie opowiedział z kolei inny absolwent grodziskiego Słowaka Marcin Kuleczka, zajmujący się doradztwem dietetycznym. Zwykła woda, a okazuje się, że może mieć dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Z kolei tajniki światła i oświetlenia na planach filmowych wyjaśniał absolwent LO Bartłomiej Mania. Uczestnicy z pewnością już inaczej będą oglądać filmy, normalnie nie zwracamy uwagi na takie detale a dopiero wiedza o nich pozwala w pełni cieszyć się dobrym kinem.

Polscy programiści cieszą się renomą na świecie, w ostatnich miesiącach dużo mówi się o firmie CD Projekt, której wartość na giełdzie jest już większa od KGHM czy Orlenu i oczekiwanej na całym świecie polskiej grze Cyberpunk 2077. Z mitami, wręcz czasami legendami miejskimi, związanymi z tym zawodem rozprawił się Jakub Pięta, pracujący na co dzień przy światowych projektach w firmie AppUnite. Zakupy na Allegro lokalnie będą już teraz inne, kiedy wiemy, że pracował nad tym absolwent Słowaka. Ciekawe czy zaczną znikać ze sklepów kraciaste koszule i klapki? Na pewno ta branża jest wielką szansą i ma świetne perspektywy. Jeśli ktoś się wahał to na pewno nie ma już żadnych wątpliwości.

Sukces biznesowy odniósł już z pewnością Bartosz Reśliński, właściciel marki Behapiowiec Gym. Zachęcał jako absolwent Słowaka obecnych uczniów do aktywności fizycznej. Hasło „Oderwij się od smartfona” zabrzmiało szczególnie po bloku komputerowych pokazów. Każdy z uczestników otrzymał voucher na trening personalny i tygodniowy karnet na fitness. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz makijażu przygotowany przez Policealną Szkołę Kosmetyczną pani Mirosławy Nowinki. Można było zobaczyć z bliska, jak profesjonalna wizażystka pracuje z różnymi kosmetykami oraz dowiedzieć  się, jak je dobierać.

Bardzo wysoko zostały ocenione przez uczestników warsztaty interpersonalne.  – Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu prawników, którzy prowadzili warsztaty – powiedział uczeń klasy Ia Patryk Musielak. Prowadził je absolwent Słowaka Andrzej Gulik wraz z fundacją Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji. Patryk spędził w szkole ponad 6 godzin nie opuszczając żadnego punktu programu. Podobnie jak większość uczestników. Niektórzy planowali przyjść tylko na chwilę, zostawali jednak do końca, bo trudno się było oderwać od tak ciekawych zajęć.

Stowarzyszenie absolwentów LO wraz ze sponsorami – firmą Alsen i liderem rozwiązań zabezpieczeń antywirusowych firmą G DATA zapewnili liczne nagrody rzeczowe, które zostały rozlosowane wśród uczestników imprezy. Główną nagrodę – trzydniową wycieczkę o wartości 509 zł wylosowała uczennica LO Wiktoria Wlekła.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.