• Z życia szkoły

    9f73959d-1771-4345-a616-cd621079b702 dsc01544 dscn5414 fb_img_1543871052727 img_5095 36 21 dav img_4528 img_7140

XXXIII Zlot „Słowaka” w Jarosławiu i wielki sukces naszej reprezentacji!

Tradycyjny Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego odbył się w dniach
11-13 października 2018 w oddalonym o dziewięć godzin jazdy pociągiem intercity malowniczym Jarosławiu niedaleko Przemyśla.

Od 1984 roku młodzież i nauczyciele tzw. „Słowaków” spotykają się , aby wspólnie czcić
i rozsławiać imię Patrona. Rodzina zrzesza dziś siedemnaście szkół. Oprócz liceów z Chorzowa
i Wrocławia, które zainicjowały przed laty tę tradycję, należą do niej m. in. szkoły z Warszawy,  Przemyśla, Oleśnicy, Częstochowy, Otwocka, Leszna, Grodziska Wielkopolskiego, Elbląga, Skarżyska Kamiennej, Kielc, Jarosławia, ale także z Czeskiego Cieszyna czy Krzemieńca na Ukrainie.

Naszą szkołę w tym roku reprezentowali laureaci zeszłorocznych konkursów klas drugich organizowanych z okazji Dnia Patrona, czyli Łucja Michalska  (III c) i Bartosz Duczyński (III b) wraz z opiekunką prof. Tatianą Borowską.

Wyjazd długo przed świtem nie wystarczył niestety,  by dotrzeć na 15.30 na uroczystość, więc jako drużyna z miasta bodajże najdalej położonego od Jarosławia spóźniliśmy się na uroczysty przemarsz ulicami miasta z gmachu Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu do budynku Ogniska Baletowego, gdzie odbywała się część oficjalna Zlotu (wspólne odśpiewanie „Testamentu mojego” Juliusza Słowackiego, przemówienia gospodarzy i zaproszonych gości). Wysłuchaliśmy natomiast ciekawego wykładu doktora Wojciecha Maryjki pt. „Juliusz Słowacki ‚na propsie’”, który uświadomił wszystkim niezwykłą obecność Wieszcza w internecie, a przezabawne memy posłużyły za wstęp do omówienia wpływu poety na kulturę współczesną, w tym na powieść Pawła Goźlińskiego pt. „Jul” (kryminał romantyczny!!). Wszystkie przybyłe delegacje miały okazję w trzyminutowych wystąpieniach zaprezentować kilka słów o sobie, szkole i mieście, z którego przybywają.

Łucja i Bartek nie tylko opowiedzieli o szkole, ale także pokazali na ekranie migawki z grodziskiego „Słowaka”.  Po uroczystościach młodzież udała się do rodzin, u których gościła kolejne dwie noce, a każdy uczestnik Zlotu miał swojego „opiekuna” – ucznia szkoły gospodarzy.

Piątek 12 października był dniem konkursowym. Uczniowie zmagania rozpoczęli o godz. 9.00 od  konkursu wiedzy o Patronie, w którym naszą szkołę reprezentował Bartek. Pierwszym etapem był pisemny test dotyczący biografii i twórczości Juliusza Słowackiego.

Następnie odbyły się konkursy artystyczne: uczniowie recytowali, śpiewali i odgrywali fragmenty utworów naszego Wieszcza. Łucja Michalska zaśpiewała wiersz „Do Matki” do muzyki Eda Sheerana. W perfekcyjny sposób połączyła przebój z tekstem, wzruszając do łez nie tylko naszą opiekunkę, ale także budząc uznanie publiczności i gromkie brawa. Ponieważ wyniki miały być ogłoszone dopiero kolejnego dnia, a poziom artystyczny konkursu wysoki, z niecierpliwością oczekiwaliśmy na werdykt jury.

Kolejnym punktem programu był ustny finał konkursu wiedzy, do którego dostało się pięcioro najlepszych uczestników w etapie pisemnym, w tym Bartosz Duczyński!!! Pytania konkursowe dotyczyły wyłącznie znajomości treści i genezy”Kordiana”. Należało też rozpoznawać lub interpretować fragmenty.  Bartek walczył dzielnie i ostatecznie otrzymał wyróżnienie, co jest wielkim sukcesem, choć nie dostał się do ścisłego finału ( przyznano I i II miejsce )

Niespodzianką przygotowaną dla uczestników zlotu był pokaz mody przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Innowacyjnych (gospodarza). Mogliśmy podziwiać piękne kreacje zaprojektowane i uszyte przez  uczniów oraz modę męską na profesjonalnym pokazie (były schody i czerwony dywan!!)

Kolejną atrakcją i jednocześnie konkurencją była terenowa gra miejska, która miała zintegrować uczestników i pokazać im piękno miasta. Uczniowie zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoły, a ich zadaniem było wykonanie poleceń w najciekawszych punktach miasta, dzięki czemu poznaliśmy przepiękny zabytkowy rynek z ratuszem, bibliotekę, Kolegiatę czy unicką cerkiew. W tym samym czasie opiekunowie Zlotu zwiedzali Muzeum w Kamienicy Orsettich i podziemia, z jakich słynie Jarosław – dawniej miasto międzynarodowego handlu. Po zakończeniu gry uczestnicy Zlotu i uczniowie ZSI wzięli udział w dyskotece, podczas której mogli zacieśniać swoje znajomości.

Ostatniego dnia przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród. Wielki sukces !!!! W kategorii poezji śpiewanej Łucja Michalska zajęła pierwsze miejsce!!! Natomiast Bartoszowi Duczyńskiemu wręczono wyróżnienie w konkursie wiedzy na temat życia i twórczości Juliusza Słowackiego. Mieliśmy okazję podziękować organizatorom za wspaniały Zlot, zrobić pamiątkowe zdjęcia a w oczekiwaniu na odjazd spóźnionego pociągu pospacerować słonecznymi uliczkami miasta i po prostu pójść na lody z innymi grupami, które wsiadły do tego samego pociągu.  Wróciliśmy do domu pełni wrażeń i nowych doświadczeń, chętnie więc dzielimy się wspomnieniami i zachęcamy do obejrzenia zdjęć :)

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.