Wpadnij w „kompleksy” …
To temat trzeciego w tym roku szkolnym wykładu otwartego organizowanego przez Politechnikę Poznańską, który odbył się w 18 grudnia z wykorzystaniem platformy Zoom. Wykładowca – pan dr inż. Andrzej Szymański bardzo ciekawie opowiadał o różnych wiązaniach chemicznych tworzonych przez poszczególne pierwiastki układu okresowego.
Prowadzący wyjaśnił, jak liczba elektronów walencyjnych wpływa na przynależność pierwiastków do poszczególnych grup układu okresowego. Zwrócił uwagę słuchaczy na to, że nazwy bloków wskazują, jakiego typu orbitale są zapełniane jako ostatnie. Przypomniana została reguła oktetu elektronowego. Szczegółowo omówiono powstawanie wiązań: jonowego, kowalencyjnego spolaryzowanego, kowalencyjnego niespolaryzowanego i koordynacyjnego. Pan dr Szymański nawiązał do metody VSEPR, o której jest mowa również na lekcjach chemii w klasie I w zakresie rozszerzonym. Ponadto została wyjaśniona istota kompleksowej budowy wybranych związków chemicznych i jonów. Dzięki temu wykładowi mogliśmy dowiedzieć się, że metale alkaliczne praktycznie nie tworzą prostych kompleksów z ligandami nieorganicznymi, a pierwiastki mające wolne orbitale w stanie atomowym, mogą tworzyć związki kompleksowe zarówno po jonizacji, jak i bez konieczności jonizacji, np. żelazo.
Na koniec pani dziekan - dr hab. inż. Agnieszka Zgoła-Grześkowiak zaprosiła młodzież i nauczycieli na kolejne spotkanie, które odbędzie się w lutym 2025 roku i będzie poświęcone zjawisku izomerii.