Wycieczka do Krakowa
W dniach 27-29 września 2023r. uczniowie z klas III A i IV C, II A, II B, IV A oraz II D wzięli udział w wycieczce do Krakowa, Oświęcimia, Wieliczki i Zatoru. Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki: Dorota Adam, Małgorzata Józefowicz, Danuta Szymkowiak i Wioletta Falkowska.
Pierwszego dnia wyjazdu młodzież odbyła lekcję historii podczas zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Przewodnicy oprowadzając uczniów po obozie, opowiadali o tym, że obóz Auschwitz jest dla świata symbolem terroru
i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Jest to jeden z czterech hitlerowskich obozów koncentracyjnych założonych na okupowanych ziemiach polskich. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Podczas 3 godzinnego zwiedzania uczniowie zobaczyli blok 4, blok 5 i 11, komory gazowe, krematoria, rampy wyładowcze. Zapoznali się z przebiegiem selekcji i życiem codziennym więźniów. Na koniec zwiedzania obozu młodzież i opiekunowie oddali hołd poległym przy Ścianie Straceń.
Po ciężkim i pełnym emocji dniu w Oświęcimiu wszyscy udali się na odpoczynek do Wester Camp w Zatorze. Tam uczniowie zamieszkali w przepięknych domkach wykonanych w stylu Dzikiego Zachodu. Resztę późnego popołudnia i wieczór przeznaczono na integrację. Młodzież korzystała z relaksu w basenie, saunie i na boiskach do gry w siatkówkę.
Następnego dnia wycieczki tuż po śniadaniu wraz z opiekunami i pod opieką Pani Julii - plotki wycieczki uczniowie udali się na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Tu podziwiali niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznali dawne narzędzia
i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Po zwiedzaniu Kopalni Soli w Wieliczce wszyscy udali się do Krakowa, by tam zobaczyć Katedrę Wawelską, wieżę Zygmuntowską z Dzwonem Zygmunta oraz krypty katedry
z trumnami władców państwa polskiego. W katedrze, oprócz królów i ich rodzin, pochowani są także polscy bohaterowie narodowi i literaci. Tym ostatnim poświęcono Kryptę Wieszczów, w której spoczywają Mickiewicz i Słowacki. Oczywiście przy grobie patrona naszego liceum grodziskiej młodzieży też nie mogło zabraknąć. Kolejnym punktem wycieczki było Stare Miasto z Rynkiem Głównym, z Sukiennicami i kościołem Mariackim.
Po kolejnym intensywnym dniu znów młodzież odpoczywała w Western Camp, by trzeciego dnia pełni energii i dobrego humoru bawić się w największym parku rozrywki
w Europie, w Enerylandii w Zatorze. Tutaj uczniowie korzystali z zabawy na Hyperionie, Zadrze, Apocalypto, Tsunami Drop i wielu innych atrakcjach. Po kilku godzinnych zabawach przyszedł czas by wracać do domu.
Trzy dni wycieczki to był wyjątkowy czas żywej historii i dobrej zabawy. Za wspaniałe wrażenia licealiści dziękują swoim opiekunom oraz Pani pilot Julii z Biura Podróży Bakajana z Szamotuł. Podziękowania należą się również Kierowcy, Panu Jakubowi, który wzorowo dbał o nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Osobne podziękowania młodzież kieruje na ręce Pani Agnieszki z Biura Podróży Bakajana, która przygotowała tak atrakcyjny program zwiedzania i zabawy.