• Z życia szkoły

    20171208_111919001 41 dsc03415 img_1161 5dc7ee257001f_osize933x0q70h3af174 dsc01058 dsc_0501 z_zycia_szkoly043 SONY DSC dscf6308-100x100

Licealiści na Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu

W środę, 26 kwietnia młodzież  naszej szkoły uczestniczyła w Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu.

Uczniowie podzieleni na grupy – zgodnie z zainteresowaniami odwiedzili mury kilku wydziałów UAM.

Młodzież z grup psychologicznych, z klas 1c i 2b udała się na Wydział Fizyki, gdzie  spotkały się ze studentką II roku optometrii, panią Magdaleną Zaworską,  która wygłosiła dla nich wykład pt.  Czy na pewno widzisz to samo co ja? Czyli o tym, czy mój żółty jest taki sam jak Twój? Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób w naszym oku powstaje kolor i jak widzimy kolory. Okazało się, że na przykład niebo nie dla wszystkich jest niebieskie.
Z  kolei uczniowie z klasy 2a udali się na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa i tam wysłuchali wykładu  pt. Zrozumieć Arystotelesa po 24 stuleciach. Młodzież zaznajomiła się
z  wiekopomnym  dziedzictwem tego filozofa  oraz doszukiwała się aktualności jego myśli  w wielu dziedzinach nauk i sztuk. Następnie   wspólnie z grupami z klas: 1c i 2b przeszli na Wydział Biologii i tam uczestniczyli  w dwóch wykładach. Pierwszy poprowadzony przez panią Magdalenę Rymont pt.  Neurobiologiczne podłoże duchowości człowieka  i drugi  prowadzony przez panie: Justynę Stępniak i  Mariannę Pejka pt.  Neurobiologia moralnościPodczas wykładów uczniowie dowiedzieli się kiedy w antropogenezie pojawiła się duchowość i jakie było jej ewolucyjne znaczenie.  Poznali czym jest dopamina i jakie jest jej znaczenie w organizmie człowieka oraz co odpowiada za tworzenie odczuć duchowych i czy  istnieje duchowość.

Z kolei grupa z klasy 2c, realizująca  geografię w zakresie rozszerzonym, wsłuchiwała się w wykłady na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych.

W pierwszym wykładzie pt. Historia Ziemi, zdumiewająca seria przypadkowych zdarzeń, wygłoszonym przez prof. zw. dr hab.  Wojciecha  Stankowskiego licealiści dowiedzieli się  jaki wpływ na rozwój Ziemi  ma proces gromadzenia materii międzyplanetarnej czy efekt cieplarniany.  Z kolei drugi wykład pt.  Klejnoty Mekongu – Laos, Kambodża, Wietnam, wygłoszonym przez prof. dr hab. Andrzeja Maciasa, poznawali środowisko przyrodnicze, kulturę  i dziedzictwo Laosu, Kamboży i Wietnamu.

Następnie w wykładzie pt. Osobliwości jeziora Bajkał, dr Katarzyny Skolasińskiej  uczyli się o osobliwych cechach najgłębszego jeziora -  Bajkał. Następnie młodzież zgłębiała tajemnice pochodzenia naszego jedzenia. Pomógł im w tym wykład pt. Skąd przywędrowało nasze jedzenie prof. dr hab. Krystyny Mileckiej, która mówiła o tym, skąd, kiedy i jak przywędrowały do Europy Środkowej, w tym Polski, rośliny i zwierzęta stanowiące dzisiaj podstawowe składniki naszej codziennej diety.

Na koniec pobytu w murach wydziałów UAM  młodzież zwiedziła Muzeum Ziemi na Wydziale  Nauk Geograficznych i Geologicznych i  zapoznała się z historią największego w Polsce meteorytu oraz obejrzała kolekcję minerałów.

1 2 3 5 7 9 Resized_20170426_125809 Resized_20170426_134539

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.