• Z życia szkoły

    dsc02742 dsc04384 dsc04914 13h screenshot_13 dsc07082 img_5188 17 dsc00671 10

POKOCHALIŚMY  PODLASIE!!!

W  dniach od 29 maja do 2 czerwca br., młodzież naszego liceum przeżyła wspaniałą turystyczno-kulturową przygodę na Podlasiu. Uczniowie klas I i II grodziskiego „Słowaka” wraz z opiekunkami – panią dyrektor Jadwigą Łachetą i panią Beatą Czechowską – zwiedzali najciekawsze zakątki wschodnich terenów Polski. Młodzież naszej szkoły została zaproszona w ramach projektu współpracy i nawiązywania przyjaźni między gminami noszącymi te same nazwy – Grodzisk i Grodzisk Wlkp., przez Wójta Gminy Grodzisk, położonej w województwie podlaskim, pana Antoniego Tymińskiego. Przedstawicielem władz Grodziska Wlkp., biorącym udział w wycieczce na Podlasie, był pan Artur Kalinowski, Sekretarz Gminy. Warto też wspomnieć, iż przed niespełna trzema tygodniami  nasze miasto także gościło uczniów, nauczycieli i przedstawicieli władz gminy Grodzisk z Podlasia.

Nad całą grupą z Grodziska Wlkp. pieczę sprawowała pani Halina Warszycka, wspaniała organizatorka i opiekunka. W trakcie wycieczki uczniowie naszej szkoły mieli okazję nawiązać kontakty z młodzieżą Zespołu Szkół w Grodzisku, a także zwiedzić piękne i ważne miejsca wschodnich regionów Polski – malowniczy Drohiczyn, położony nad rzeką Bug,  czy Białowieżę (włącznie ze zwiedzaniem rezerwatu ścisłego Puszczy Białowieskiej i rezerwatu żubrów). Z kolei zwiedzając Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie czy Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, młodzież mogła bliżej poznać  kulturę, obyczaje i historię regionu. Bardzo interesującym dla wszystkich wydarzeniem stało się zetknięcie z wiarą i obyczajami prawosławia, gdyż – jak wiadomo – wschodnie tereny Polski to miejsce, gdzie od pokoleń zgodnie współistnieją ze sobą wyznawcy religii katolickiej i prawosławnej. Na przybyszach z Wielkopolski największe wrażenie zrobiła wizyta w cerkwi w Czarnej Cerkiewnej i spotkanie z księdzem Owsieniukiem, a raczej batiuszką (bo tak właśnie wyznawcy prawosławia nazywają swoich duchownych). Poza tym uczniowie „Słowaka” odwiedzili też cerkiew w Siemiatyczach oraz słynny klasztor na Św. Górze Grabarce, będący dla wyznawców prawosławia tym samym, czym dla każdego katolika klasztor na Jasnej Górze.

Podczas pobytu na Podlasiu goście z Wielkopolski zakwaterowani zostali w bardzo ciekawym miejscu, w dużym gospodarstwie agroturystycznym w Korycinach, położonych 7 km od Grodziska. Ziołowy Zakątek – bo taką nazwę nosi owe miejsce – to pomyślane na szeroką skalę przedsięwzięcie pana Mirosława Angielczyka, zarówno plantacja ziół, hodowla zwierząt, jak i przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą znanych w całym kraju herbatek, przypraw, kaw czy olejów ekologicznych pod szyldem Dary Natury. W Ziołowym Zakątku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w warsztatach, podczas których mogli poznać tajniki uprawy i właściwości różnorodnych ziół, stworzyć własne mieszanki ziół i przypraw, przygotować dla siebie ekologiczne pachnące mydełko z oleju kokosowego czy też ulepić z gliny  kubek.

Atrakcji było dużo, dużo więcej… Pani Halinka Warszycka, opiekująca się grupą z Grodziska Wlkp., pan Wójt – zawsze uśmiechnięty, pełniący rolę gościnnego gospodarza, pani  Agnieszka Oleszczuk, Sekretarz Gminy Grodzisk, dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku, pani Teresa Kosińska, i nauczyciele tejże placówki, a także oczywiście młodzież – wszyscy oni przyjęli delegację z Wielkopolski  naprawdę po królewsku.

       DZIĘKUJEMY  ZA WSPANIAŁĄ   I  NIEZAPOMNIANĄ  PRZYGODĘ   NA  PODLASIU BURMISTRZOWI GRODZISKA WIELKOPOLSKIEGO – PANU HENRYKOWI SZYMAŃSKIEMU, DZIĘKI STARANIU KTÓREGO DOSZŁO DO TEGO WSPANIAŁEGO WYJAZDU.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.