Brązowa Szkoła 2021
Wymiany międzynarodowe
Realizowane projekty
Dołącz do nas na Facebooku!
Fanpage uczniów „Słowaka”
Najciekawsze projekty
Talenty grodziskiego „Słowaka”
Filmy uczniów o szkole
Na skróty
Kategorie
Archiwum
Poprzednie archiwum
Koniec roku szkolnego 2020/2021
- Brak dat
Rocznica śmierci Jana Skrzypczaka
20 lutego br młodzież grodziskiego „Słowaka” uczciła pamięć Jana Skrzypczaka. Delegacja uczniów z klasy sztandarowej IId3 złożyła pod jego pomnikiem symboliczną wiązankę, zapaliła znicz oraz przypomniała zebranym historię życia nauczyciela grodziskiego gimnazjum.
Jan Skrzypczak urodził się 2 października 1910 r. w Minikowie. Po maturze został przyjęty na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Poznańskiego
i rozpoczął studia z dziedziny pedagogiki oraz wychowania fizycznego. Po uzyskaniu dyplomu w 1933 roku podjął pracę w Gimnazjum Miejskim im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. Równolegle sprawował funkcję opiekuna drużyny harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego, składającej się
z uczniów Gimnazjum. Podczas okupacji niemieckiej organizował podziemne struktury harcerskie – „Szarych Szeregów” w Wielkopolsce.
W tym czasie zajmował się także tajnym nauczaniem, przez co 23 kwietnia 1943 roku został aresztowany przez gestapo. Prowadził też współpracę konspiracyjną z organizacjami poza terenem Poznania. W tym okresie prawdopodobnie kontaktował się z Grodziszczaninem Ludwikiem Chocieszyńskim – harcerzem i działaczem podziemia. Podczas okupacji na terenie naszego miasta działał jeden zastęp harcerski liczący wówczas ok. 15 harcerzy, który zajmował się głównie działalnością wywiadowczą w ramach współpracy ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego. Na początku 1944 roku Jan Skrzypczak wraz z grupą aresztowanych harcerzy został przewieziony do Gross Rossen. Tam zamordowano go prawdopodobnie 20 lutego 1944 roku wraz z grupą ponad 20 innych polskich harcerzy. Dla upamiętnienia postaci Jana Skrzypczaka 20 lutego 1986 roku grodziska brać harcerska na ziemi grodziskiej ufundowała upamiętniającą tablicę, a uczniowie naszego liceum do dnia dzisiejszego każdego roku zapalają znicz w rocznicę śmierci bohaterskiego harcerza i pedagoga.
Dodaj do zakładek permalink.