Brązowa Szkoła 2021
Wymiany międzynarodowe
Realizowane projekty
Dołącz do nas na Facebooku!
Fanpage uczniów „Słowaka”
Najciekawsze projekty
Talenty grodziskiego „Słowaka”
Filmy uczniów o szkole
Na skróty
Kategorie
Archiwum
Poprzednie archiwum
Koniec roku szkolnego 2020/2021
- Brak dat
ŚWIĘTO NAUKI
Już po raz dziesiąty w XVI LO w Poznaniu – Krzesinach odbyło się Święto Nauki. Wydarzenie to organizowane jest w ramach współpracy ZSO im. Charles de Gaulle’a z UAM oraz Politechniką Poznańską. Jest to okazja do podsumowania pracy Klas Akademickich, działających pod patronatem Wydziału Chemii, Wydziału Biologii i Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM oraz Politechniki Poznańskiej. Tegoroczne Święto Nauki przebiegało pod hasłem: „Piękno w nas i wokół nas”. W tym naukowym wydarzeniu udział wzięli m. in.:
- prorektor UAM prof. dr hab Bogumiła Kaniewska;
- prodziekan Wydziału Chemii (w latach 2008-2016) prof. zw. dr hab. Piotr Kirszensztejn;
- dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych prof. dr hab. Leszek Kasprzak;
- dziekan lub prodziekan Wydziału Biologii oraz liczni pracownicy naukowi w/w Wydziałów.
Ponadto obecni byli uczniowie reprezentujący Klasy Akademickie wraz ze swoimi opiekunami.
Spotkanie rozpoczął dyr. szkoły pan Andrzej Karaś. Następnie swoje prace projektowe przedstawili uczniowie Klas Akademickich, którzy zostali wyróżnieni na X Sympozjum Chemicznym (tydzień wcześniej):
- Natalia Ankudo-Jankowska z IX Liceum Ogólnokształcące im. K. Libelta w Poznaniu, która przedstawiła projekt pt.: „Fluorescencja roztworu pochodnych porfiryn wyizolowanych ze skorupek jaj kurzych”
- Agnieszka Kaczmarczyk i Agnieszka Kędzior z XVI Liceum Ogólnokształcące im. Charles de Gaulle`a w Poznaniu, które zaprezentowały pracę: „W zdrowym ciele zdrowy duch”
oraz Kostek Kinecki i Bartek Duczyński z naszego liceum, którzy zdobyli I miejsce za projekt: „Piękno jest tym, co czujesz wewnątrz i co odbija się w twoich oczach”. Na spotkaniu obecny był też Tobiasz Waszkowiak, który brał aktywny udział w pracach nad projektem.
Nagrody ww. uczniom wręczył pan prof. dr hab. Piotr Kirszensztejn, który pogratulował młodzieży i opiekunom świetnych pomysłów, zaangażowania i bardzo wysokiego poziomu prac.
Po krótkiej przerwie znakomitą prezentację multimedialną pt.: „Chemia i Piękno” przedstawił prof. dr hab. Marcin Molski z Wydziału Chemii UAM z Zakładu Chemii Teoretycznej.
Niezapomniane wrażenie pozostanie również po doskonałym wykładzie etnobotanicznym dr hab. Zbigniewa Celki z Wydziału Biologii UAM z Zakładu Taksonomii Roślin pt.: Rośliny miłośnicze – czyli do czego storczyki i nasięźrzałowate stosowane były”.
Ostatnim punktem Święta Nauki były efektowne doświadczenia chemiczne, które zaprezentowali uczniowie XVI LO.
Dodaj do zakładek permalink.