• Z życia szkoły

    dsc_0198 dsc_0132 p1160220 5 dsc_0407 hv3a1524 dsc_0118 dsc00715 dscn4155 105

„To był wspaniały tydzień… Dziękujemy”- takimi słowami pożegnali nas nasi przyjaciele z WvO Dillenburg w Hesji w Niemczech

W dniach  10 – 15 kwietnia br. grupa licealistów wraz z opiekunkami p. Grażyną Skrzypczak oraz p. Anetą Ochmańską uczestniczyła dillw ramach rewizyty w wymianie z zaprzyjaźnioną szkołą w Dillenburgu. Już jesienią podczas spotkania w Grodzisku Wlkp. z przyjaciółmi z Niemiec dowiedzieliśmy się sporo o ich szkole, mieście, systemie edukacyjnym i życiu w Dillenburgu. Natomiast podczas pobytu w Niemczech mieliśmy możliwość przyjrzeć się temu z bliska.

Program naszego pobytu w Dillenburgu przygotowany przez p. Paula Sajona oraz p. Stefana Riemera był bardzo bogaty. Pierwszego dnia po powitaniu przez dyrektora szkoły pana Martina Hinterlanga zwiedziliśmy miasto naszych gospodarzy, w którym zadziwiło nas, że w centrum znajduje się olbrzymia stadnina koni z muzeum powozów. Odwiedziliśmy też ratusz miejski, w którym powitał nas Burmistrz Dillenburga pan Michael Lotz. Następnie gotowaliśmy w szkolnej kuchni dla siebie wzajemnie obiad składający się z dań kuchni heskiej i wielkopolskiej.

Zwiedziliśmy wiele ciekawych miast i miejsc: Herborn związany z postacią Jana Amosa Komeńskiego, Wetzlar będący inspiracją dla powstania utworu „Cierpienia młodego Wertera” J.W. Goethego. Bardzo miłym punktem było spotkanie z panem Wolfgangiem Schusterem, Starostą Powiatu Lahn-Dill-Kreis. Trzeciego dnia pobytu w Niemczech trzeba było zabrać się do pracy nad wspólnym projektem noszącym tytuł: „Europejska młodzież a Unia Europejska. Granice, tożsamość, wyzwania i równość szans”. W ramach pracy nad projektem w grupach mieszanych powstały ciekawe merytorycznie prezentacje, które zostały zaprezentowane ostatniego dnia naszego pobytu w Dillenburgu. Czwartego dnia udaliśmy się wspólnie do twierdzy Saalburg , pozostałości germańsko-retyckiej limes, wpisanej w roku 2005 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Duże wrażenie zrobił na nas Frankfurt nad Menem, zwłaszcza liczne wieżowce i piękna architektura.

Był to tydzień pełen wrażeń, zacieśniania przyjaźni, obalania stereotypów oraz wspaniałych doznań kulturalnych. Pragniemy podkreślić, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromne wsparcie pana Starosty Mariusza Zgaińskiego oraz pani Dyrektor Jadwigi Łachety. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie kontynuowana. Zaś młodzież goszcząca w domach nastolatków niemieckich  miała możliwość poznawania ich zwyczajów i codziennego życia, co było dla nich doświadczeniem bezcennym. Uczniowie uczestniczący w wymianie: Anna Bartkowiak, Virginia Hulalka, Marta Zawiślak, Agnieszka Rybarczyk, Joanna Wójcik, Adrianna Ojrzanowska oraz Jakub Ochmański.

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.