• Z życia szkoły

    dscn3426 dsc05271 p1011631 20171114_104508 21 dscn1327 13c 15 dsc07260 dsc03893

UCZNIOWIE „SŁOWAKA” I PRZEDSZKOLAKI. CO ICH POŁĄCZYŁO?

Projekt pt. „Mały geniusz”  realizowany jest przez przedszkole Wiercipięta wraz z Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego  w Grodzisku Wlkp. Bierze w nim udział 31 przedszkolaków oraz 20 licealistów z klas drugich i trzecich.

Projekt powstał z inicjatywy nauczycielek z Prywatnego Przedszkola Wiercipięta. Wspólna praca ma przede wszystkim zachęcić dzieci do otwierania się na świat i innych ludzi, daje możliwość rozwijania twórczego myślenia i działania. Starsze koleżanki mają także pomóc maluchom w odkrywaniu własnych pasji i zainteresowań.

W projekcie, pod pilnym okiem nauczycielki Doroty Adam, bierze udział 20 uczennic grodziskiego liceum- Lucyna Andrys, Luiza Mołdrzyk, Agnieszka Adamczewska, Justyna Pawlak, Dominika Lobka, Maria Szymanowska, Monika Pawlewska, Daria Figas, Tamara Połomka, Kamila Kowalak, Paulina Pracowita, Aleksandra Kaczmarek, Daria Ptaszyńska, Paulina Pocztowa, Klaudia Mołdrzyk, Alicja Stachecka, Jagoda Nowaczyk, Adrianna Nowak, Martyna Kącka i Martyna Kubale. Większość z nich wkrótce wybiera się na studia pedagogiczne, które mają przygotować je do pracy z dziećmi. Projekt daje im możliwość rozwijania umiejętności twórczego postępowania z ludźmi i komunikacji oraz zdolności motywowania się do podejmowania nowych działań. Licealistki sprawdzają swoje siły w zawodzie nauczyciela, z którym wiążą swoją przyszłość.

Projekt przewiduje liczne spotkania przedszkolaków z uczniami liceum. Młodzież przede wszystkim organizuje zajęcia z biologii, chemii, informatyki, języka polskiego i edukacji dla bezpieczeństwa. Pierwsza wizyta przedszkolaków w grodziskim Słowaku wiązała się z Dniem Życzliwości. Maluchy wręczyły licealistom przygotowane przez siebie kartki z życzeniami. Kilka dni później przygotowano dla nich lekcje języka polskiego  i informatyki. Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii greckiego teatru antycznego, prezentowanej im przez Dorotę Adam i uczniów z klasy 3a. Opowieść o teatrze uświetniona została licznymi kolorowankami i zabawami przy tablicy interaktywnej. Przedszkolaki otrzymały przygotowane przez licealistów maski, które z pomocą starszych kolegów ozdabiali. Na zajęciach informatyki prowadzonych przez  Grażynę Gulik i uczennice z grupy projektowej  dzieci uczyły się pracy w programie Paint i tworzyli świąteczne kartki, które po wydrukowaniu dzieci otrzymały na pamiątkę.

- Myślę, że projekt „Mały geniusz” jest świetną inicjatywą. Zarówno dla nas, jak i dla przedszkolaków. Dzieci mogą wyjść poza przedszkole i odwiedzić liceum, w którym wszystko jest zupełnie inne. Daje to możliwość rozwoju, maluchy uczą się wielu nowych rzeczy. Na początku wszyscy byli odrobinę nieśmiali, dopiero z biegiem czasu nabraliśmy pewności siebie. Najbardziej widać, że dla przedszkolaków przebywanie w naszej szkole jest wielką frajdą. Gdy przyszedł czas pożegnania po poniedziałkowych zajęciach z teatru i Power Pointa jedna z dziewczynek zapytała mnie, czy mogą zostać jeszcze… Po zapewnieniach, że jeszcze odwiedzą mury liceum rozległo się głośne „hura!”. Miło było przekonać się, że nasze lekcje i czas spędzony z nami jest dla nich przyjemnością- mówi Justyna Pawlak, uczestniczka projektu, która planuje studia pedagogiczne. –Dla mnie udział w projekcie to szansa na przekonanie się, jak wygląda praca z dziećmi w wieku przedszkolnym. Pozwoli mi to zweryfikować plany na przyszłość. Zajęcia są pewnego rodzaju praktyką, z pewnością ułatwią nam wybór życiowej drogi- dodaje.

Kolejnymi  etapami będą zajęcia przeprowadzane przez licealistów w przedszkolu oraz konkurs plastyczno – literacki  pt. „Mały Geniusz” (licealiści stworzą prace konkursowe a przedszkolaki wybiorą zwycięzców).

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.