Brązowa Szkoła 2021
Wymiany międzynarodowe
Realizowane projekty
Dołącz do nas na Facebooku!
Fanpage uczniów „Słowaka”
Najciekawsze projekty
Talenty grodziskiego „Słowaka”
Filmy uczniów o szkole
Na skróty
Kategorie
Archiwum
Poprzednie archiwum
Koniec roku szkolnego 2020/2021
- Brak dat
Zapalili znicz pamięci
W piątek, 16 października młodzież i nauczyciele grodziskiego „Słowaka” spotkali się pod tablicą poświęconą harcmistrzowi Janowi Skrzypczakowi, przedwojennemu nauczycielowi szkoły i organizatorowi harcerstwa w Grodzisku, aby oddać hołd bohaterskiemu członkowi społeczności „Słowaka” sprzed lat.
W ten sposób już kolejny raz Liceum przyłączyło się do akcji upamiętniającej ofiary hitlerowskiego terroru na ziemi wielkopolskiej w 1939 r., upamiętniającej pomordowanych przedstawicieli wielkopolskiej inteligencji. Akcja „Zapal znicz pamięci” organizowana jest przez poznański oddział IPN i Radio Merkury w okolicach 20 października na pamiątkę pierwszych wysiedleń i egzekucji polskiej inteligencji i społecznych aktywistów dokonywanych przez hitlerowców po zajęciu ziem polskich w 1939r.
Postać Jana Skrzypczaka i jego działalność przypomniał nauczyciel historii Sebastian Skrzypczak, a delegacja uczniów zapaliła znicz jako symbol pamięci o przedwojennym profesorze i animatorze harcerstwa w Grodzisku i Wielkopolsce.
Jan Skrzypczak od 1933 roku do II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Gimnazjum Miejskim im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp., jednocześnie sprasowując funkcję opiekuna drużyny harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego, składającej się z uczniów Gimnazjum. Podczas okupacji niemieckiej organizował podziemne struktury harcerskie – „Szarych Szeregów” w Wielkopolsce. W 1941 roku po aresztowaniu Franciszka Firlika przez Niemców zastąpił go na stanowisku Komendanta Chorągwi Poznańskiej Szarych Szeregów. Jednocześnie działał w strukturach sztabu okręgowego Armii Krajowej, zajmował się także tajnym nauczaniem. 23 kwietnia 1943 roku został aresztowany przez gestapo. Był więziony m.in. w poznańskim Forcie VII. W początkach roku 1944 wraz z grupą harcerzy, w tym m.in. Naczelnikiem „Szarych Szeregów” harcmistrzem Florianem Marciniakiem został przewieziony do Gross Rosen. Tam został zamordowany prawdopodobnie 20 lutego 1944 roku, z grupą ponad 20 polskich harcerzy.
Dodaj do zakładek permalink.