Spotkanie z panem Romanem Błażejczakiem na temat transplantacji
W piątek, 1 marca br. w auli naszego liceum odbyło się spotkanie z Panem Romanem Błażejczakiem, który jako jedyny w Polsce dwukrotnie przeszedł operację przeszczepu serca. Prelekcja miała na celu zaznajomienie uczniów z tematem transplantacji. Całość była podzielona na dwie części. W czasie pierwszej części usłyszeliśmy podstawowe fakty na temat tego, jak wygląda droga potencjalnego biorcy narządu do momentu przeszczepienia oraz zaznajomiliśmy się z historią i prekursorami rozwoju transplantologii. Nie zabrakło w tej opowieści ciekawostek.
Natomiast w drugiej części pan Roman, posiadacz trzeciego serca opowiedział swoją historię. Opowiadał nam jak to się, stało, że w 1995r. mając zaledwie 26 lat po niewyleczonej grypie miał pierwszy przeszczep serca, którego dokonał profesor Marian Zembala i jego zespół w Klinice w Zabrzu. Z kolei w 2017r. po zawale przeszczepionego serca profesor Michał Zembala, syn prof. Mariana i jego zespół przeprowadzili tzw. retranspalntację, czyli wszczepienie drugiego serca. Dowiedzieliśmy się też, jak można aktywnie funkcjonować po przeszczepie. Pan Roman opowiadał o swoich sportowych sukcesach, o aktywnych formach spędzania wolnego czasu np. poprzez udział w Mistrzostwach Europy Osób po Przeszczepie Serca i Płuc, czy podróżowaniu na rowerze. Nasz gość współtworzy też Bieg Trzech Serc
w Rakoniewicach do udziału, w którym nas zachęcał. Uczestniczy w akcjach zwiększających świadomość o transplantacji. Podczas swojego wykładu pan Roman wielokrotnie podkreślał, że ma trzecie życie i bardzo jest wdzięczny, że jego dawcy podpisali zgody na transplantację swoich narządów. Zwracał się też do nas młodych, byśmy rozmawiali
o przyczepach narządów ze swoimi bliskimi i wyrażali zgodę na przekazanie ich drugiemu człowiekowi, wtedy kiedy nam nie będą już potrzebne.
“Przeszczep to...” - zdanie to bez problemu mogliśmy dokończyć na koniec spotkania z panem Romanem.
Swoją prelekcję nasz gość zakończył bardzo wymowną sentencją Alberta Einsteina “Życie można przeżyć tylko na dwa sposoby: tak, jakby nic nie było cudem lub tak, jakby cudem było wszystko.”