Brązowa Szkoła 2021
Wymiany międzynarodowe
Realizowane projekty
Dołącz do nas na Facebooku!
Fanpage uczniów „Słowaka”
Najciekawsze projekty
Talenty grodziskiego „Słowaka”
Filmy uczniów o szkole
Na skróty
Kategorie
Archiwum
Poprzednie archiwum
Koniec roku szkolnego 2020/2021
- Brak dat
Grodziscy licealiści przeprowadzili akcję: „Pierwsza Pomoc”!
W czwartek, 18.02.2016r. licealistka Ewa Majcherek, uczennica klasy II D – zwycięzca etapu rejonowego - w związku z udziałem w etapie wojewódzkim XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, przeprowadziła wraz z innymi koleżankami i kolegami akcję: „Pierwsza pomoc” w Gminnym Przedszkolu im. Krasnala Hałabały , w grodziskim Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich oraz w Gromadzie Zuchów „Tygryski” w grodziskiej harcówce. W akcji uczestniczyli uczniowie: z klasy II D - Joanna Perz, Małgorzata Zaręba, Anna Stodolska, Wiktoria Piskorek, Joanna Wójcik, Linda Onoh, Marta Chróścik, Kinga Szymańska, Damian Kocurek; z klasy II C – Bogumiła Kałek oraz Adrian Szczeszek z klasy II A.
W przeprowadzonej akcji „Pierwsza Pomoc” wzięły udział oddziały przedszkolne z ul. Chopina, oś. Wojska Polskiego oraz ze Słocina – dzieci z najstarszych grup 5,6 – latków : „Mrówki”, „ Jaskółki”, „Żuczki”, „Skowronki”, „Sikorki”, „Motylki” oraz „Sójki”.
Wykorzystano naprzemiennie różne metody oraz formy przekazu: wykład, pogadankę, prezentację multimedialną, pokaz – scenki na scenie, prezentacje, pracę w grupach.
Wolontariusze – ratownicy z grodziskiego „Słowaka” ćwiczyli z przydzielonymi grupami przedszkolaków. Dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zapamiętały numery alarmowe oraz informacje, jakie należy podać dyspozytorowi pogotowia. Próbowały rozpoznać sytuacje niebezpieczne, zagrażające zdrowiu lub życiu - związane z porażeniem prądem elektrycznym, z pożarem, utonięciem, ugryzieniem przez różne zwierzęta, użądleniem przez owady, z udarem słonecznym.
Prowadząca akcję – Ewa Majcherek zwróciła uwagę również na niebezpieczeństwo związane z zatruciem, zadławieniem, poparzeniem, dostaniem się ciała obcego do nosa czy też ucha. Dzieci poznały podstawowe zasady pierwszej pomocy, by móc w razie zagrożenia pomóc sobie lub komuś innemu. Ćwiczyły zabiegi resuscytacyjne na fantomach, przyniesionych misiach, dowiedziały się, jak postępować w przypadku skaleczeń, ran, złamań kończyn, krwotoku, bandażowały ręce, tamowały krwawienie z nosa. Bardzo aktywnie uczestniczyły w prowadzonych zajęciach, odpowiadając na zadawane pytania, wykonując zadania z kart pracy oraz ćwicząc wskazywane przez wolontariuszy zabiegi z udzielania pierwszej pomocy.
Akcję należy zaliczyć do udanych – wywołała wiele pozytywnych emocji zarówno wśród przedszkolaków, gimnazjalistów, zuchów, jak i wśród prowadzących zajęcia licealistów, co potwierdzają baczni obserwatorzy hospitujący zajęcia – uczniowie z grupy psychologiczno – pedagogicznej z klasy I B.
Dodaj do zakładek permalink.