Brązowa Szkoła 2021
Wymiany międzynarodowe
Realizowane projekty
Dołącz do nas na Facebooku!
Fanpage uczniów „Słowaka”
Najciekawsze projekty
Talenty grodziskiego „Słowaka”
Filmy uczniów o szkole
Na skróty
Kategorie
Archiwum
Poprzednie archiwum
Koniec roku szkolnego 2020/2021
- Brak dat
POZNAŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI – OCZYWIŚCIE NIE MOGŁO TAM ZABRAKNĄĆ NASZYCH UCZNIÓW
20 kwietnia młodzież z klas drugich i trzecich realizująca przedmiot biologia na poziomie rozszerzonym wraz z nauczycielami Małgorzatą Gluzą, Dorotą Adam oraz praktykantką i studentką biologii Kariną Wasik-Gawron uczestniczyła w niecodziennych lekcjach z biologii, zorganizowanych w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Zajęcia prowadzili doktoranci i profesorowie Collegium Biologicum. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wykładów :
„Mikrośrodowisko nowotworowe, czyli o potężnej władzy komórek nowotworowych nad innymi”, podczas którego licealiści poznali świat komórek nowotworowych, ich mikrośrodowisko oraz mechanizmy władzy nad innymi komórkami i tworzenia się tzw. przerzutów.
„Po ciemnej stronie mocy – krótka opowieść o truciznach, trucicielach i otrutych”, w ramach którego uczniowie dowiedzieli się jakie trucizny wykorzystywano w starożytnym Rzymie, jakich substancji używano do tworzenia gazów bojowych i czy istnieje uniwersalna odtrutka.
„Leki z natury leczą – wykorzystanie i działanie roślin leczniczych” – podczas zajęć młodzież dowiedziała się jakich roślin leczniczych używa się w farmakologii i kosmetologii. Poza tym mogła zobaczyć działanie ich substancji czynnych i wpływ na organizm człowieka.
„Moralność mózgu” – wykład, podczas którego młodzież dowiedziała się skąd bierze się moralność, dlaczego niektórzy chętnie przestrzegają reguł, podczas gdy inni nieustannie je łamią.
Poza uczestnictwem w wykładach młodzież wzięła udział w przygotowanych specjalnie dla nich konkursach. Wizyta w Collegium Biologicum była również okazją do zwiedzenia wydziału, a dla uczniów klas trzecich zapoznania się z zasadami rekrutacji.
Na koniec kilkugodzinnego pobytu na festiwalu młodzież przeszła pod wydział chemii, gdzie mogła zobaczyć spektakularne doświadczenia w wykonaniu studentów Collegium Chemicum.
Dodaj do zakładek permalink.